Basen kryty czy otwarty – który jest lepszy na przestrzeni roku?

Basen-kryty-czy-otwarty

Upalne, letnie dni co prawda są już za nami. Wiele z niekrytych basenów nadal pozostaje jednak otwartych. Czy w chłodniejsze dni również jest sens, by wybrać się na pływalnię na świeżym powietrzu? Który typ basenu jest obiektywnie lepszy?

Basen otwarty w chłodniejsze dni

Niekryte baseny kojarzą się raczej z wysokimi temperaturami i żarem płynącym z nieba. Taka pogoda nie musi być jednak koniecznością, aby wybrać się na otwartą pływalnię.

Tego typu kąpiel może wspomóc odporność poprzez tak zwane „hartowanie”. Zapewne spotkałeś się już ze sformułowaniem „morsowanie” – czy wiedziałeś, że istnieją specjalnie przeznaczone do tego baseny?

Poza tym: wiele basenów termalnych jest otwartych całorocznie (i cieszą się one niemałą popularnością nawet w zimowe dni).

Jak więc widzisz – nie należy ograniczać się do korzystania z otwartych basenów tylko w upalne popołudnia.

Basen kryty kontra niekryty – różnice

Oprócz zadaszenia (lub jego braku), oba te typy pływalni różnią się od siebie mniejszymi lub też większymi szczegółami. Oto kilka najważniejszych z nich:

Temperatura. Baseny zamknięte mogą pochwalić się w miarę stabilną temperaturą wody, niezależnie od pory roku. Na pływalniach otwartych jednak jest ona w pełni uzależniona od warunków pogodowych. Czy jest to wada, czy też zaleta, zależy od upodobań każdego pływaka z osobna.

Liczba aktywności. Większość zamkniętych basenów może pochwalić się tylko torem do pływania i niewielką sauną. Jeśli wybierzemy się do aquaparku, będziemy mogli skorzystać również ze zjeżdżalni wodnych oraz innych atrakcji typu sztuczna fala. Na otwartym basenie liczba aktywności jest niestety bardziej ograniczona (ze względu na typ obiektu). Chociaż nic nie jest tak przyjemne, jak opalanie się od razu po wyjściu z wody – to niewątpliwa zaleta basenów otwartych.

Jakość wody. Stan sanitarny wody oraz fakt, jak mocno jest ona chlorowana, zależy od właściciela obiektu. Istnieje jednak niepisana reguła, jakoby woda w krytych pływalniach była bardziej czysta. Naszym zdaniem jest w tym sporo prawdy. Duża ilość chloru sprawia, że wiele drobnoustrojów jest natychmiast usuwanych. Dodatkowo, na otwartych pływalniach uczestnicy zabawy często przenoszą do wody ziemię czy trawę, które przez długi czas unoszą się na powierzchni.

Które miejsce lepsze do treningu?

Jeśli chodzi o trening, większość jednoznacznie stwierdza, że lepszy jest basen kryty. Jest on po prostu znacznie lepiej przystosowany dla osób które chcą zadbać o swoje zdrowie, niż baseny odkryte, które służą głównie relaksowi oraz zabawie.

Nie jest to jednak sztywna zasada. Jeśli w Twoim pobliżu znajduje się otwarty basen, na którym panują odpowiednie warunki do przeprowadzania treningu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować!

Niezależnie od tego, na jaki typ basenu ostatecznie się zdecydujesz – zapisz się na dobre lekcje pływania w renomowanym ośrodku. Nie tylko zadbasz w ten sposób o swoje zdrowie, ale zrzucisz również zbędne kilogramy i wyrobisz w sobie dobry nawyk regularnego trenowania.

By Karol