Co zrobić, by szpital działał sprawniej?

sprzęt medyczny

Natrafić możemy na różne placówki medyczne. W przypadku niektórych z nich faktycznie nie można się do niczego przyczepić, a wszystko działa wręcz idealnie. Inne jednak wołają o pomstę do nieba. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Co można zrobić, aby szpital zaczął funkcjonować sprawniej, niż dotychczas?

Zdalna obsługa pacjentów

Aż dziw bierze, dlaczego tak mała liczba szpitali decyduje się na wizyty w formie online. Co prawda poszliśmy o krok dalej za sprawą sytuacji pandemicznej, jednak stan polskich placówek medycznych nadal daleki jest od ideału.

Proste konsultacje medyczne (w tym przeprowadzenie wywiadu) może być w pełni wykonywane zdalnie, przez internet. Co za różnica, czy pacjent przebywa w fizycznej sali, czy też wirtualnym pokoju aplikacji videocallowej, skoro nie będą przeprowadzanie żadne dodatkowe badania? A jeśli jednak okażą się one niezbędne do prawidłowej diagnozy – wtedy będzie można się umówić na „rzeczywiste” spotkanie.

Znacznie pomoże to skrócić kolejki w szpitalach. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że może zostać wprowadzone od ręki – praktycznie bez żadnych dodatkowych kosztów.

Rejestracja internetowa, zamiast telefonicznej

Kto nie zna bólu oczekiwania przez ponad godzinę na linii telefonicznej podczas próby zapisania się w rejestracji? Czy nie byłoby znacznie sprawniej, gdyby istniały internetowe formularze?

Co prawda prywatne placówki korzystają z tego typu rozwiązań, jednak aby faktycznie stan polskich szpitali stał się lepszy, również i państwowe przychodnie powinny w taki sposób podchodzić do tematu.

Załatwianie papierologii elektronicznie

Każdy, kto miał „przyjemność” przez dłuższy czas skorzystać z pobytu w szpitalu wie, jak wiele czasu zajmują wszystkie procedury. Sam czas oczekiwania na otrzymanie wypisu może trwać kilka godzin. Również i w tym przypadku z pomocą przychodzi… elektronika.

Czyż nie byłoby znacznie szybciej, gdyby wszystkie niezbędne dokumenty były przesyłane za pomocą sprzętu elektronicznego? I nie, nie mamy w tym miejscu na myśli FAXu.

Wyposażenie placówek medycznych w dodatkowe komputery oraz skanery z całą pewnością wyniesie sporo pieniędzy, jednak długofalowe skutki powinny inwestycję tę zwrócić.

Sprzęt medyczny również pomocny

Profesjonalny i nowoczesny sprzęt medyczny powinien zagościć na każdej sali szpitalnej, nie tylko tych prywatnych.

Tutaj nie ma miejsca na półśrodki – stary sprzęt po prostu nie może być wykorzystywany przy leczeniu ciężko chorych pacjentów (a niestety często ma to miejsce).

Oszczędność czasu to dobro dla pacjentów

Jak już mogłeś wcześniej zauważyć, wszystkie wyżej zaproponowane przez nas rozwiązania sprowadzają się do jednego: oszczędności czasu. Dlaczego jest on aż tak ważny?

Choroba nie wybiera. Nie poczeka ona grzecznie w kilkumiesięcznej kolejce, w której będzie oczekiwał pacjent. Jeśli chcemy poprawić stan polskich szpitali, należy maksymalnie zredukować czas oczekiwania na wizytę u specjalistów, nie zabierając przy tym czasu innym pacjentom.

Jest to zadanie trudne, jednak nie niemożliwe do wykonania. Trzeba tylko bardziej otworzyć się na usprawnienia technologiczne, z których w dzisiejszych czasach korzysta raczej każdy.

By Karol