Czy kawa naprawdę wypłukuje magnez? Obalamy mity!

3 na 4 dorosłych Polaków deklaruje regularne picie kawy. Ponad połowa respondentów przyznaje, że spożywa więcej niż jedną filiżankę aromatycznego napoju dziennie. Jeżeli należysz do tej grupy, z pewnością zadałeś sobie pytanie, czy częste picie tego napoju może mieć negatywny wpływ na organizm. W niniejszym artykule obalimy popularne mity dotyczące niedoborów magnezu. Sprawdź, czy kawa rzeczywiście wypłukuje ten pierwiastek.

Czy kawa wypłukuje magnez?

„Spożywanie kawy utrudnia wchłanianie magnezu i potasu bądź prowadzi do wypłukania tych pierwiastków z organizmu” – prawda czy fałsz?

Musisz wiedzieć, że zawartość magnezu w organizmie jest regulowana fizjologicznie przez wchłanianie jelitowe, wchłanianie i wydalanie przez nerki, oraz magazynowanie pierwiastka w kościach. Skąd zatem wniosek, że kawa prowadzi do ubytków magnezu?
Otóż, kofeina ma działanie moczopędne, przez co można wnioskować, że jej nadmierne spożycie powoduje wypłukiwanie magnezu z moczem. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to dużych ilości kofeiny — ok. 350 mg przy jednorazowym spożyciu.

A jak to wygląda w przypadku jednej filiżanki?

  •       pojedyncza espresso — ok. 65 mg kofeiny
  •       kawa parzona (200 ml) — między 70 a 140 mg zależnie od zastosowanych proporcji
  •       kawa rozpuszczalna (250 ml) — do 80 mg kofeiny

Co za tym idzie, aby doszło do wypłukania magnezu, należałoby wypić jednorazowo co najmniej pięć filiżanek espresso lub cztery filiżanki standardowej kawy sypanej.

Kawa a magnez — obalamy mity

Wniosek jest prosty — straty magnezu wskutek spożywania kofeiny są niewielkie. Co więcej, sama kawa stanowi źródło magnezu. Jedna filiżanka zawiera średnio 7 mg magnezu. Jako że skutkiem wypicia filiżanki kawy jest wypłukanie około 4 mg tego pierwiastka, ogólny bilans i tak wychodzi na plus.

Szacuje się, że już jedna filiżanka pokrywa około 7% zapotrzebowania na magnes dla kobiet i o 0,5% mniej dla mężczyzn. Oprócz magnezu kawa dostarcza także innych cennych substancji mikroelementów m.in. witamin z grupy B – B3, B5 oraz B2.

Zawartość wybranych pierwiastków w kawie:

Wapń — 9 mg

Żelazo — 0,2 mg

Magnez — 12 mg

Fosfor — 11 mg

Potas — 126 mg

Sód — 14 mg

Cynk — 0,07 mg

Miedź — 0,05 mg

Mangan — 0,05 mg

Czy kawa może być dobrym źródłem magnezu?

Zawartość pierwiastka w kawie jest uzależniona od kilku czynników m.in. ziaren, sposobu i czasu jej parzenia oraz rodzaju wody. Badania wykazały, że parzenie kawy przy użyciu wody z kranu może zwiększyć zawartość minerału w napoju o nawet 30%. W przypadku wykorzystania wody mineralnej albo filtrowanej zawartość pierwiastka jest zdecydowanie mniejsza.

Dlaczego podaż magnezu jest taka ważna?

Musisz pamiętać, że magnez, tuż obok potasu, to najważniejszy kation wewnątrzkomórkowy i jednocześnie jeden z podstawowych pierwiastków budujących organizm. Bierze udział w niemal wszystkich procesach metabolicznych i biochemicznych, a dodatkowo odpowiada za magazynowanie i przekazywanie energii. Lekceważenie pierwszych objawów świadczących o jego niedoborze może mieć tragiczne konsekwencje zdrowotne.

Niedobór magnezu w organizmie może zwiększać ryzyko chorób zwyrodnieniowych, schorzeń układu krążenia, zespołu metabolicznego oraz cukrzycy. Niskie spożycie prowadzi także do nasilenia stanów zapalnych i stanowi czynnik ryzyka osteoporozy.
Jak zatem rozpoznać, że ilość mikroelementów w diecie jest niewystarczająca? Niedobory objawiają się na różne sposoby, niemniej najbardziej wyraźnymi symptomami są: osłabienie, utrata apetytu, zmęczenie, nudności oraz wymioty.

Podsumowanie

O ile duże dawki kofeiny rzeczywiście mają działanie moczopędne, o tyle spożywanie umiarkowanych ilości kawy w żadnym wypadku nie powoduje wypłukiwania magnezu z organizmu. Co więcej, osoby, które piją małą czarną regularnie, deklarują, że są przyzwyczajone do jej działania i nie odczuwają efektu moczopędnego

A ile kawy Ty wypijasz? Czy należysz do grupy kawoszy, którym wystarcza jedna filiżanka dziennie, czy też nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez solidnej dawki kofeiny? 

źródło: inspiracjeKAWOWE sklep z kawą

By Karol