Czy nieruchomości to wciąż bezpieczna inwestycja?

Inwestowanie-w-nieruchomosci

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z popularnych form lokowania nadwyżki środków. Inwestorzy cenią ją nie tylko za rentowność, ale również bezpieczeństwo. Czy jednak na pewno zakup mieszkania to bezpieczna opcja? Z jakim ryzykiem się wiąże i jak je zminimalizować?

Nowe mieszkanie – czy to dobry pomysł na inwestycję? Bezpieczeństwo i atrakcyjna stopa zwrotu

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego ok. 25 proc. transakcji na polskim rynku mieszkaniowym jest zawierana w celach inwestycyjnych. Największą popularnością inwestorów cieszą się nieruchomości zlokalizowane w aglomeracjach oraz miejscowościach turystycznych położonych w paśmie górskim i nadmorskim. Odznaczają się bowiem wysoką rentownością. Nowe mieszkania są najczęściej nabywane pod wynajem krótko- lub długoterminowy, a także z myślą o późniejszej odsprzedaży.

Inwestowanie w nieruchomości jest uznawane za atrakcyjną formę lokowania kapitału z kilku względów. Co inwestorzy cenią szczególnie?

1.      Bezpieczeństwo inwestycji

Inwestowanie w mieszkania od dewelopera i z rynku wtórnego uznawane jest za jedne z najbezpieczniejszych sposobów lokowania kapitału. Choć okresowe wahania koniunktury dotyczą także rynku mieszkaniowego, wartość nieruchomości najczęściej rośnie z czasem. W razie kłopotów zawsze można więc odsprzedać mieszkanie z zyskiem.

Oczywiście nie oznacza to, że inwestycja w nieruchomość nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Dlatego krok ten należy dobrze przeanalizować. W przeciwnym razie można utracić zgromadzone oszczędności. Warto np. wykonać operat szacunkowy.

2.      Możliwość uzyskiwania dochodu pasywnego z najmu mieszkania

Stawki czynszów najmu długoterminowego systematycznie rosną, co pozwala inwestorom uzyskiwać stałe przychody przy minimum zaangażowania. Atrakcyjną stopą zwrotu odznacza się również najem krótkoterminowy (na doby). Jest on opłacalny zwłaszcza w dużych miastach i miejscowościach turystycznych.

To, ile inwestor ostatecznie zarobi na wynajmie długo- lub krótkoterminowym, zależy od wielu czynników. Liczy się nie tylko miasto, ale również lokalizacja nieruchomości, jej metraż czy też standard wykończenia oraz wyposażenia.

3.  Wzrost wartości nieruchomości w czasie

Dane są jednoznaczne, wraz z upływem czasu wartość zakupionego mieszkania rośnie. Dla inwestora oznacza to możliwość odsprzedaży mieszkania z zyskiem. To doskonała alternatywa, jeśli wynajem okazałby się mało opłacalny.

4.  Ochrona zgromadzonego kapitału przed utratą wartości

Wraz ze wzrostem inflacji, oszczędności topnieją. To wynik spadku wartości nabywczej pieniądza, który w praktyce oznacza, że za tę samą kwotę można kupić mniej niż np. miesiąc temu. Żeby ochronić kapitał przed inflacją, inwestorzy szukają rozwiązań. Wybór często pada na zakup nowego mieszkania. Dlaczego? Niskie oprocentowanie lokat nie zachęca do trzymania środków w banku, a inne formy inwestowania wydają się albo mniej zyskowne (np. obligacje skarbowe), albo bardziej ryzykowne.

Mieszkanie od dewelopera pod wynajem – jak zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji?

Żeby inwestycja w mieszkanie od dewelopera była bezpieczna i gwarantowała atrakcyjną stopę zwrotu, trzeba przeanalizować wiele czynników. Najważniejszy jest wybór dewelopera. Nawet najlepiej usytuowana nieruchomość nie będzie generować zysków, jeśli nie zostanie na czas oddana do użytku. Dlatego należy dobrze przyjrzeć się funkcjonującym na rynku podmiotom i wybrać firmę odznaczającą się renomą, terminowością i rzetelnością.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest lokalizacja. Największym zainteresowaniem osób wynajmujących cieszą się mieszkania dobrze skomunikowane z miastem. Niekoniecznie muszą znajdować się one w centrum – takie położenie winduje bowiem cenę wynajmu. Niemniej powinny oferować wygodną i rozwiniętą infrastrukturę, która zapewni komfort mieszkania.

Inwestowanie w nieruchomości uznawane jest za jeden z bezpieczniejszych sposobów lokowania kapitału. Nic więc dziwnego, że cieszy się zainteresowaniem także w warunkach rosnącej inflacji. Nie oznacza to jednak, że nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jeśli jednak inwestor dobrze wybierze dewelopera i mieszkanie, może liczyć na atrakcyjną stopę zwrotu z inwestycji.

By Karol