Dlaczego warto dodać mączkę rybną do paszy?

Stosowanie mączki rybnej w ramach uzupełniania diety zwierząt hodowlanych okazuje się być praktyką chętnie stosowaną przez hodowców. Jako bogate źródło białka, tłuszczu i związków mineralnych, mączka jest dostarczycielem elementów odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju zwierząt – szczególnie trzody chlewnej. Sprawdź, jakimi zaletami cechuje się ten dodatek paszowy, a także, z jakimi ograniczeniami wiążę się jego stosowanie.

Wartości odżywcze mączki rybnej

Zasadniczym walorem stosowania mączek rybnych są zgromadzone w nich białka – w zależności od technologii produkcji, mogą zawierać nawet 75 proc. białka, choć powszechniejsze są wartości w okolicach 50-60 proc. Niemniej stanowi to ważny element odżywczy w diecie zwierząt hodowlanych. Warto wspomnieć, że jako dodatek paszowy jest też naturalnie przyswajany przez organizmy zwierzęce, zawierając zasadnicze aminokwasy egzogenne. Prócz dostarczania białek, mączka jest dostarczycielem wartości energetycznej poprzez zawarte w niej tłuszcze i kwasy omega-3, a także zaspokaja konieczne potrzeby minerałowe i witaminowe zwierząt. Mowa tu o witaminach A, D, E, B1, B2, B6, B12, K oraz związkach fosforu, wapnia, żelaza i magnezu.

Korzyści z dodania mączki rybnej do paszy

Zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych spowodował, że ich rybny zamiennik zyskał na popularności, dystansując dodatki paszowe o podobnym zastosowaniu. Oprócz wspomnianych wartości odżywczych niewątpliwą zaletą tego produktu jest wzmaganie apetytu wśród karmionej trzody na spożywanie tego produktu poprzez charakterystyczny zapach i smak.  Jednocześnie stosowanie dodatku przyczynia się do zmniejszenia zużycia „czystej” paszy przez zwierzęta. Ponieważ mączka rybna jest bogata w składniki odżywcze, zwierzęta potrzebują mniejszej ilości paszy, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Według niektórych ekspertyz stosowanie mączek rybnych w miejsce dawniejszych dodatków paszowych zmniejszyło zachowania agresywne wśród trzody, włączając w to przypadki kanibalizmu.

Ograniczenia w stosowaniu i podsumowanie

Wykazując zalety produktu, wypada również wspomnieć o niedogodnościach, wiążących się z jego stosowaniem. Najpoważniejszym jest czynnik ekonomiczny, gdyż koszt białek zawartych w mączce rybnej bywa nawet dwukrotnie wyższy niż w jego sojowym ekwiwalencie. Pewną niedogodnością może być też „rybi posmak” mięs ze zwierząt karmionych mączką tego typu, aczkolwiek ta przypadłość jest skutecznie eliminowana w produktach wyższej jakości. Zaleca się również nieprzekraczanie określonej proporcji w karmieniu prosiąt, która powinna wynosić maksymalnie 5 proc.

Dodanie mączki rybnej do paszy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i kondycji zwierząt hodowlanych, a szczególnie wspomóc je podczas etapu wzrostu. Należy pamiętać, aby wybierać produkty pochodzące od zaufanych dostawców i zachować ostrożność w odpowiednim dawkowaniu tego dodatku do pasz.

By Karol