Domek mobilny? To się opłaca! Przybliżone koszty zakupu i eksploatacji

Domek mobilny

Niskie koszty zakupu i eksploatacji to dwa główne atuty, które sprawiają, że domki mobilne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy inwestycje w obiekt na kołach się opłaca? Jakie są przybliżone koszty zakupu i eksploatacji domku mobilnego?

Domek mobilny – cena. Ile kosztuje postawienie obiektu?

Własny kąt to marzenie wielu osób. Niestety brak zdolności kredytowej oraz rosnące ceny nieruchomości i materiałów budowlanych skutecznie torpedują podejmowane w tym celu wysiłki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów poszukuje alternatyw dla klasycznych obiektów letniskowych i tradycyjnych domów jednorodzinnych. Z uwagi na stosunkowo niskie koszty zakupu wybór niejednokrotnie pada na domki mobilne. Ile w przybliżeniu trzeba zapłacić za obiekt na kółkach?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Ceny domków mobilnych wahają się bowiem od kilkunastu tysięcy złotych za obiekty używane do nawet kilkuset tysięcy za obiekty nowe. To, ile ostatecznie inwestor zapłaci za obiekt, zależy od wielu czynników, takich jak:

  • metraż,
  • standard wykończenia,
  • wyposażenie,
  • wariant (letniskowy/całoroczny),
  • dostępność.

Im większy oraz lepiej wyposażony i wykończony domek mobilny, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Zwyczajowo też obiekty dostępne od ręki są droższe niż warianty, na których produkcję należy poczekać 2-3 miesiące. Do ceny domku mobilnego należy również doliczyć koszty transportu. Część producentów obiektów na kółkach uwzględnia je w swoich szacunkach, inni nie. Dlatego warto o to zapytać, aby uniknąć nieporozumień.

Jeżeli inwestor chce zamówić transport domku mobilnego we własnym zakresie, do stawki określonej przez firmę transportową musi także doliczyć koszty uzyskania stosownego pozwolenia na przewóz (ok. 500 zł). Nie jest to zawrotna kwota, jednak warto o niej pamiętać.

Domki mobilne a koszty eksploatacji – czy użytkowanie obiektu na kółkach jest drogie?

Choć jeszcze do niedawna domki mobilne były obecne głównie na kempingach, ich liczne atuty sprawiają, że stanowią coraz częstszy widok także poza nimi. Obiekt na kółkach to świetne rozwiązanie dla osób, które często wypoczywają poza domem, jednak nie chcą przepłacać za pobyty w hotelach, a klasyczne budowle letniskowe nie spełniają ich oczekiwań. Domki mobilne są bowiem tanie w eksploatacji.

Podobnie jak w przypadku ceny trudno jednoznacznie określić, jakie będą koszty użytkowania obiektu na kółkach. Wiele zależy od trybu życia mieszkańców. Jeśli zmierzają w nim spędzać dużo czasu, a co za tym idzie – zużywać sporo mediów, muszą przygotować się na większe wydatki. Jeżeli będą z niego korzystać wyłącznie okazjonalnie, domowy budżet nie powinien zanadto ucierpieć. Podobną, a nawet wyższą kwotę, zapłaci się pobyt w hotelu.

Jeżeli domek mobilny ma być wykorzystywany przez cały rok, do kosztów jego użytkowania należy doliczyć również wydatki na ogrzewanie. Dlatego warto dobrze przemyśleć zastosowane źródło ciepła. Obiekty na kółkach najczęściej ogrzewa się przy pomocy energii elektrycznej, instalacją gazową lub kominkiem na pellet albo drewno.

Koszty eksploatacji domku mobilnego można ograniczyć, inwestując w instalację fotowoltaiczną. Produkowana przez nią energia może posłużyć nie tylko do zasilania urządzeń, ale również przygotowywania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania wnętrz. Dobrym sposobem na optymalizację kosztów użytkowania obiektu jest jego wynajem w terminach, w których właściciele w nim nie przebywają.

Popularność domków mobilnych rośnie z roku na rok. Obiekty na kołach dają swoim użytkownikom upragnioną wolność i niezależność. Dzięki nim mogą spędzać czas poza miastem, tak jak lubią, nie wydając przy tym fortuny. Domki letniskowe są bowiem tanie w eksploatacji. Z kolei atrakcyjne ceny sprawiają, że właściciele nie muszą wikłać się w wieloletni kredyt, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Na rynku znaleźć można różne warianty obiektów, co ułatwia dopasowanie domku do możliwości finansowych.

źródło: ecomobilehome.pl

By Karol