Lekki, trwały i o świetnych parametrach izolacyjnych… Trudno przecenić unikatowe właściwości styropianu. Jego doskonałe właściwości fizyczne sprawiają, że znajduje powszechne zastosowanie w wielu branżach m.in. budowlanej, przemysłowej oraz przetwórstwa spożywczego. Niestety, materiał na jedną wadę — jest dość trudny utylizacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o styropianie w kontekście segregacji odpadów. Gdzie wyrzucać resztki opakowaniowe i pobudowlane?
Styropian — czym jest i dlaczego jest trudny utylizacji?
Polistyren ekspandowany to materiał stanowiący zlepek ściśniętych kulek, który ma porowatą strukturę i jest wytwarzany w procesie spienienia granulek specjalnego polimeru. To wszechstronne tworzywo sztuczne jest powszechnie używane do zabezpieczenia wartościowych przedmiotów, produkcji opakowań na jedzenie, a także ocieplania ścian czy izolacji budynków. Ze względu na swoje właściwości styropian powinien trafiać do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.
Stosowanie się do zaleceń ustawodawcy nie tylko minimalizuje negatywny wpływ odpadów na środowisko naturalne, ale także pozwala ponownie wykorzystać raz użyte materiały. Tworzywa, które zostały poddane odpowiednie segregacji, mogą być przekazane do recyklingu i posłużyć do stworzenia nowych surowców budowlanych bądź opakowań. Oczywiście, aby uzyskać oczekiwane efekty, musisz mieć świadomość, jak postępować z odpadami.
Gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy?
Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów, który określa sposób pozbywania się śmieci. Aby ułatwić zarządzanie odpadami, ustawodawca stworzył czytelny podział na pięć frakcji, do których przypisano odpowiednie kolory pojemników i worków. Jeżeli chodzi o styropian, nie ma jednej uniwersalnej rekomendacji, która wskazywałaby, do jakiego pojemnika powinien trafić. Wybór odpowiedniego kosza zależy od rodzaju styropianu.
Styropian opakowaniowy – brudny i czysty
Jak już wspomnieliśmy, styropian dzieli się na opakowaniowy oraz budowlany. Materiały opakowaniowe mogą być czyste (zabezpieczające wartościowe przedmioty podczas transportu) lub brudne (tacki i pojemniki na jedzenie). Jeżeli na styropianie nie występują żadne zabrudzenia w postaci oleistych plam, wówczas może trafić do pojemnika oznaczonego kolorem żółtym (metale i tworzywa sztuczne). Opakowania brudne, na których widać wyraźne ślady tłuszczu, muszą być natomiast wyrzucone do pojemników czarnych, czyli odpadów zmieszanych.
Uwaga! Warto zdawać sobie sprawę, że śmieci z czarnego pojemnika nie są przekazywane do recyklingu, dlatego zanim wyrzucisz odpad do takiego kontenera, zastanów się, czy na pewno klasyfikuje się do tej grupy.
Styropian budowlany — gdzie go wyrzucić?.
Osobną grupę materiałów stanowią odpady budowlane ze styropianu. Wszystkie surowce wykorzystywane do ocieplenia budynków powinny trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub specjalnie wynajętego kontenera na odpady budowlane. Przy mniejszej ilości materiałów można zdecydować się na torbę do odpadów budowlanych tzw. Big Bag. W przypadku dużej ilości odpadów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług naszej firmy, która dostarczy pusty kontener wprost pod Twoje drzwi, a następnie zabierze go i na własną rękę zutylizuje wszystkie odpady budowlane (tu gdzieś link).
Styropian budowlany — o czym warto pamiętać podczas segregacji?
Jednym z większych problemów związanych z segregacją styropianu budowlanego jest generowanie dużej ilości odciętych fragmentów i styropianowych drobinek. Aby ograniczyć odpady, które powstają z ciętego styropianu budowlanego, warto już na początku określić cięcie, które pozwoli uniknąć nawarstwiania się odpadów. Do takich prac warto wykorzystać specjalne noże gwarantujące precyzyjne cięcie materiału i eliminujące ryzyko nadmiernego uwalniania się styropianowych drobinek. Dzięki użyciu dobrych jakościowo noży nie tylko można skrócić czas pracy, ale także zmniejszyć szkodliwy wpływ odpadów na środowisko naturalne.