Hosting i pozycjonowanie stron – co to ma ze sobą wspólnego?

pozycjonowanie-stron

Gdy usłyszysz hasło „pozycjonowanie stron internetowych” na myśl zapewne przychodzą Ci podstawowe działania SEO. Nadal mała część osób zdaje sobie jednak sprawę, że złego wyboru można dokonać już na etapie ustalenia hosta swojej witryny – w jaki sposób to działa? Co tak właściwie łączy hosting i pozycjonowanie stron internetowych? W dzisiejszym poradniku zajmiemy się tą właśnie kwestią – zapraszamy do lektury!

Co wpływa na pozycjonowanie stron internetowych? – hosting

Jeśli rozpatrujemy kwestię pozycjonowania stron internetowych pod kątem wyboru hosta, możemy wymienić przynajmniej dwa najważniejsze parametry: prędkość działania i zabezpieczenia.

Już od wielu lat wiadomo, że szybkość ładowania się strony ma istotny wpływ na jej pozycję w Google’ach. Duże znaczenie ma oczywiście sam kod strony, który nie jest w żaden sposób powiązany z hostem: czyli na przykład jego optymalizacja oraz dokładna kompresja grafik.

Część prędkości ładowania nie zależy jednak od samego programisty, tylko właśnie od wcześniej wspomnianego hosta. Warto więc zastanowić się kilka razy nad wyborem, aby później nie marnować czasu na jego zmianę i migrację wszystkich danych.

Drugim aspektem są zabezpieczenia: bezpieczny host to taki, który jest w stanie poradzić sobie zarówno z problemami technicznymi jak i atakami hakerskimi. Podczas wybierania hosta zwracaj więc uwagę nie tylko na jego prędkość działania, ale też aspekty zabezpieczające pliki oraz dane.

Host i jego relacje z Google’m

Słowo „relacje” należy wziąć tutaj oczywiście w cudzysłowie, gdyż mamy tutaj na myśli dostępność wobec robotów crawlujących. Ich zadaniem jest odwiedzanie stron internetowych oraz badanie ich pod kątem funkcjonalności, prędkości działania oraz bezpieczeństwa.

Nie może dojść do sytuacji, w której serwer przestanie być dostępny dla Google’owskich algorytmów. Jeśli ten stan rzeczy będzie się powtarzał nagminnie: Twoja witryna może zostać nawet całkowicie zablokowana i stanie się niewidoczna w wynikach wyszukiwania!

Podczas wyboru hostingu warto jest więc wrócić się kilka lat wstecz i sprawdzić informacje, czy w przeszłości występowały problemy z dostępnością stron (czy występowały awarie po stronie serwerowej). Jeśli tak – radzimy spędzić przy poszukiwaniach odpowiedniego hosta jeszcze kilka chwil.

Pozycjonowanie stron a hosting – podsumowanie

Oprócz wyboru odpowiedniego hosta musisz również zadbać o wysokojakościowe backlinki oraz optymalizację witryny pod kątem zawartej na niej treści. Czynników, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, jest więc całkiem sporo.

Czujesz się tym wszystkim przytłoczony? Nic w tym dziwnego – tylko nieliczni są w stanie zajmować się całym procesem, jakim jest pozycjonowanie stron internetowych, w pojedynkę. Znacznie rozsądniej jest więc skorzystać z usług profesjonalnej agencji, która zadba o Twoją witrynę.

Każda dobra agencja rozpocznie swoje działania od przeprowadzenia dokładnego audytu SEO – czyli ustalenia, czego brakuje na Twojej stronie internetowej, przez co nie pozycjonuje się ona prawidłowo.

Życzymy wysokich zasięgów!

By Karol