Implanty zębów – najlepszy sposób, by przywrócić piękno uśmiechu!

Współcześnie wiele osób zmaga się na co dzień z dyskomfortem psychicznym spowodowanym brakami w uzębieniu. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tego problemu, a jest nim wszczepienie implantów w kości szczęki bądź żuchwy. Z jednej strony wyglądają one wyjątkowo naturalnie, z drugiej zaś są bardzo wytrzymałe i funkcjonalne.

Wskazania do zabiegu i dostępne opcje

Standardowy implant pełni rolę korzenia i składa się z trzech elementów – solidnej śruby montowanej bezpośrednio w kości, specjalnego łącznika i korony imitującej widoczną część zęba. Podstawowym wskazaniem do jego wszczepienia jest oczywiście brak pojedynczego lub kilku zębów obok siebie, ewentualnie w różnych obszarach jamy ustnej. Zabieg stanowi również doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie tolerują protez konwencjonalnych, chcą zwiększyć liczbę filarów pod długi most protetyczny lub pragną w znacznym stopniu poprawić ogólną estetykę swojego uśmiechu.

Od lat najchętniej wybierane są implanty tytanowe, ponieważ ulegają szybkiej integracji z kośćmi, a jednocześnie wykazują ponadprzeciętną odporność na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. Rozsądna alternatywa to implanty ceramiczne – o teksturze i barwie do złudzenia przypominającej naturalną tkankę. Nie wywołują one żadnych reakcji alergicznych i nie zmieniają smaku potraw. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wersjach metalowych, akrylowych i porcelanowych.

Liczne korzyści zdrowotno-wizualne

Kluczową zaletą implantów jest to, że pozwalają na bezpieczne zastąpienie wybrakowanych lub nadmiernie przebarwionych zębów. Gwarantują zatem posiadanie naturalnego uśmiechu. Kolejny niewątpliwy atut to w pełni satysfakcjonująca trwałość, która wynosi od 15 do nawet 30 lat. Dla wielu pacjentów istotną rolę odgrywa także brak podatności na rozwój próchnicy, wysoki komfort codziennego użytkowania (z powodu braku jakichkolwiek ruchomych elementów), łatwość utrzymania w czystości (wystarczy dwa razy dziennie usuwać osad z powierzchni za pomocą zwykłej szczoteczki i pasty) oraz krótki czas wstawiania korzenia (zabieg trwa zazwyczaj od 30 minut do 1,5 godziny). Implanty posiadają także inne zalety:

  • zapobiegają zanikowi tkanki kostnej (a tym samym hamują niekorzystne zmiany w obrębie rysów twarzy)
  • efektywnie wzmacniają całe uzębienie
  • przyczyniają się do poprawy dykcji
  • umożliwiają bezproblemowe gryzienie twardych pokarmów

Przebieg procedury krok po kroku

Chirurgiczne wszczepianie implantów zębowych rozpoczyna się zawsze od konsultacji ze stomatologiem, wykonania niezbędnych badań diagnostycznych (zwłaszcza tomografii komputerowej), a także ustalenia szczegółowego planu leczenia. Następny krok polega na umieszczeniu sztucznego korzenia w kości – poprzez umiejętne nacięcie dziąsła, wywiercenie niewielkiego otworu, wkręcenie śruby i zszycie rany. Dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjent nie odczuwa bólu. Po zrośnięciu implantu z kością lekarz dokonuje jego odsłonięcia, wkręca specjalną śrubę gojącą w celu przyspieszenia zarastania błony śluzowej i nakłada tymczasową protezę. Zwieńczeniem procedury jest zamocowanie korony na łączniku.

By Karol