Jak pielęgnować ogród – zakładamy go od zera!

pielegnacja-trawnika

Kto z nas nie chciałby wygodnie rozsiąść się w pięknym, przydomowym ogrodzie? Jego pielęgnacja wiąże się jednak z dużą ilością pracy i posiadanego doświadczenia – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na dobrym i szybkim efekcie końcowym. W dzisiejszym poradniku skupiamy się właśnie na pielęgnacji ogrodu – jak założyć go od zera i na jakie elementy zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury nie tylko zawodowców , ale każdego, komu po prostu marzy się piękny ogród.

Zanim zaczniesz pielęgnować… zaprojektuj!

Wiele osób na frazę „projektowanie ogrodu” nadal reaguje ze zdziwieniem. O ile projektowanie domu przez architekta jest normą, o tyle w kwestii ogrodu… cóż, nie do końca.

I jest to dość spory błąd! Na samym początku naprawdę warto jest zadbać o spójną wizję całości – Gdzie będzie część ogrodu odpowiedzialna za rośliny? Gdzie będą rosły żywopłoty? A gdzie w przyszłości postawisz chodnik z kostki brukowej i altankę?

Zadbaj o projekt już teraz, a w przyszłości oszczędzisz sobie nie tylko nerwów, ale przede wszystkim cennego czasu. Nie wiesz, jak zabrać się za projektowanie ogrodu? Na całe szczęście możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wcale nie jest to droga usługa, a efekt końcowy jest piorunujący!

Pielęgnacja ogrodu – o tych czynnościach nie zapominaj!

Pielęgnowanie swojego ogrodu kojarzy się głównie z koszeniem trawnika i jego regularnym podlewaniem. To prawda, że są to ważne czynności, jednak stanowią one dopiero początek długiej listy.

Do innych prac ogrodowych zaliczamy:

aerację trawnika – czyli jego napowietrzenie, aby dostarczyć składników odżywczych i wspomóc proces rośnięcia,

wertykulację trawnika – czyli nacinanie darni na głębokość około 5-15 milimetrów, pozbywamy się w ten sposób martwej część roślin i ułatwiamy przedostawanie się wody oraz powietrza.

Trawnik to oczywiście nie jedyna część ogrodu. Sposobów na pielęgnację kwiatów i żywopłotów jest jednak tak dużo, że nawet nie podejmujemy się próby opisania ich w tym artykule.

Dzieje się tak za sprawą mnogości gatunków, ponieważ każdy z nich wymaga innego podejścia w kwestii dbania o nie.

Ochrona gotowego ogrodu

Wykonałeś projekt ogrodu? Wszystko zaczyna przypominać Twoją początkową wizję? To doskonale. Pamiętaj jednak, że najtrudniejszą częścią w tworzeniu swojego własnego ogrodu nie jest jego zaplanowanie, ale ochrona przed szkodliwymi czynnikami.

Zaliczamy do nich między innymi robaki-szkodniki (insekty) oraz chwasty. Aby zapobiec ich rozmnażaniu koniecznie musisz dobrać właściwe proporcje środków przeciw szkodnikom oraz nawozu. Często nie jest to łatwe zadanie, dlatego też zalecamy konsultację z profesjonalnymi ogrodnikami.

Pielęgnacja ogrodów – końcowe rady

Pamiętaj, że na efekt końcowy składa się wiele pomniejszych czynników. Nie dbaj więc tylko o ogród sam w sobie, ale też jego otoczenie – płot, altankę, czy dom.

Pielęgnacja ogrodów wymaga czasu i zaangażowania, ale mimo wszystko warto, gdyż efekt końcowy może być naprawdę świetny.

Zależy Ci na szybkim zyskaniu pięknego ogrodu? Skorzystaj już teraz z usługi ekspresowego rozkładania naturalnego trawnika.

By Karol