Masz szybki internet światłowodowy, ale Wi-Fi w domu działa wolno, zrywa połączenia lub nie dociera do wszystkich pomieszczeń? To powszechny problem, który zazwyczaj jest dość prosty do rozwiązania. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które poprawią jakości sieci bezprzewodowej w domu.
Umieść router w odpowiednim miejscu
Lokalizacja routera ma największe znaczenie dla jakości Wi-Fi w domu. Fale radiowe mają swoje ograniczenia — mogą być osłabiane przez ściany, meble, lustra, a nawet sprzęty elektroniczne. Dlatego, aby zapewnić możliwie najlepszy zasięg w całym obiekcie postaw router w centrum mieszkania, najlepiej na podwyższeniu. Gdy mieszkasz w domu czy mieszkaniu dwukondygnacyjnym, postaraj się ulokować router na półpiętrze lub jak najwyżej, aby sygnał miał szansę dotrzeć na wszystkie piętra domu. Nie ustawiaj go przy metalowych elementach i urządzeniach emitujących fale (mikrofalówki, lodówki, dekodery) oraz unikaj chowania urządzenia w szafkach lub za telewizorem. Dobry zasięg jest bezpośrednio związany z możliwością swobodnego rozprzestrzeniania się sygnału Wi-Fi.
Skorzystaj z pasma 5 GHz (jeśli Twój router je obsługuje)
Większość nowoczesnych routerów światłowodowych działa w dwóch pasmach: 2,4 GHz i 5 GHz. Każde z nich ma swoje atuty, ale też i wady. Pasmo 2,4 GHz ma większy zasięg, ale jest wolniejsze i bardziej podatne na zakłócenia. Wynika to z faktu, że ta częstotliwość często wykorzystywana jest także przez inne domowe urządzenia — na przykład kamery czy baby monitory. Z kolei pasmo 5 GHz zapewnia szybszy internet, ale działa na krótszym dystansie.
Zatem jeśli mieszkasz w bloku lub w gęsto zabudowanej okolicy, pasmo 2,4 GHz może być zakłócane przez sąsiednie sieci. W ten sposób przełączenie się na 5 GHz prawdopodobnie znacznie poprawi jakość połączenia. Nie wiesz, czy Twój router dysponuje pasmem 5 GHz? Możesz to łatwo sprawdzić wchodząc do ustawień routera lub sieci na komputerze czy telefonie. Jeśli widzisz dwie sieci o podobnej nazwie, np. MojaSieć_2.4G i MojaSieć_5G, to znaczy, że masz router dual-band, czyli taki, który obsługuje oba pasma.
Zainwestuj w wzmacniacz sygnału lub system mesh
W dużych mieszkaniach czy domach, nawet jeśli korzystasz z dobrego routera, sygnał Wi-Fi może nie docierać do wszystkich pomieszczeń. W takiej sytuacji warto rozważyć rozszerzenie zasięgu. Możesz to zrobić za pomocą wzmacniacza sygnału tak zwanego repeatera lub za pomocą systemu mesh Wi-Fi.
Wzmacniacz sygnału jest prostym i tanim rozwiązaniem. Urządzenie działa na zasadzie przechwycenia sygnału Wi-Fi i przekazania go dalej. Wzmacniacz sprawdza się w mniejszych mieszkaniach lub przy jednej „martwej strefie”. Z kolei system mesh Wi-Fi jest idealny do większych domów lub piętrowych mieszkań. Składa się on z kilku punktów dostępowych, które tworzą jedną, spójną sieć. W ten sposób przemieszczając się po domu, urządzenia automatycznie przełączają się między punktami dostępowymi bez zrywania połączenia.
Zaktualizuj oprogramowanie routera i zadbaj o bezpieczeństwo sieci
Dostępność Wi-Fi to nie tylko sprzęt i lokalizacja punktów dostępowych lub zapewnienie odpowiedniej mocy sygnału. Choć to mniej oczywiste, na jakość połączenia wpływ mają również stan techniczny i bezpieczeństwo routera. W tym celu warto instalować nowsze wersje firmware routera, które prawdopodobnie poprawią stabilność i wydajność sieci. Znaczenie ma również liczba podłączonych do Wi-Fi urządzeń — im więcej ich korzysta z sieci (np. w ramach inteligentnego domu), tym sieć ma mniejszą przepustowość. Należy również pamiętać o zmianie domyślnego hasła Wi-Fi na unikalne, by nikt niepowołany nie korzystał z Twojej sieci.
W niektórych routerach można ustawić priorytety (QoS – Quality of Service). W ten sposób zapewnisz płynne działanie nawet przy dużym obciążeniu sieci. Sprawdza się to szczególnie w przypadku korzystania z platform streamingowych typu Netflix i inne.
źródło: kaspol.net Internet Warszawa