W wielu branżach do zawarcia i realizacji transakcji zakupowych dochodzi na stanowiskach sprzedażowych. Żeby było to możliwe, muszą być one wyposażone w niezbędny sprzęt i oprogramowanie. Elementy te wpływają na efektywność i szybkość obsługi klienta. Dlatego warto im się dobrze przyjrzeć. Jakich urządzeń nie może zabraknąć na stanowisku sprzedażowym?
Profesjonalne stanowisko sprzedaży – z jakich sprzętów powinno się składać?
Dzięki postępowi technologicznemu, który co rusz wprowadza na rynek nowy sprzęt i oprogramowanie, wzrastają możliwości tworzenia funkcjonalnych stanowisk sprzedaży. Ich efektywność przekłada się na szybkość obsługi. Ta zaś na zadowolenie i zaufanie klientów, co sprzyja maksymalizacji zysków. Jak więc stworzyć profesjonalne stanowisko sprzedażowe? Jakich sprzętów nie powinno na nim zabraknąć?
- Kasa lub drukarka fiskalna. To serce stanowiska sprzedażowego, które służy do ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego. Ogromna różnorodność produktowa pozwala dopasować urządzenie do potrzeb prowadzonej działalności. Kasy fiskalne są tańsze niż drukarki. Oferują jednak użytkownikom mniejsze możliwości w zakresie księgowania. Dlatego sprawdzają się lepiej w małych placówkach.
- Oprogramowanie sprzedażowe. Jeżeli w skład stanowiska sprzedażowego ma wchodzić drukarka fiskalna, niezbędne jest też odpowiednie oprogramowanie. W odróżnieniu od kasy drukarka nie jest bowiem narzędziem autonomicznym. Żeby realizować swoje funkcje, potrzebuje programu sprzedażowego. Dostępne na rynku oprogramowanie jest na tyle zróżnicowane, że z łatwością można je dostosować do specyfiki prowadzonego biznesu.
- Szuflada kasjerska na pieniądze. Służy do przechowywania środków pieniężnych. Zawiera przegrody zarówno na banknoty, jak i bilon, co ułatwia ich segregację i wydawanie reszty, a tym samym obsługę klienta. Na rynku dostępnych jest wiele szuflad kasjerskich. Różnią się one między sobą rozmiarami, liczbą przegród, a nawet wytrzymałością. Żeby wybrać właściwy model, należy przeanalizować potrzeby biznesu. Istotne jest również to, aby była kompatybilna względem kasy lub drukarki fiskalnej.
- Czytnik kodów kreskowych lub moduł skanujący. Odczytuje i interpretuje kod kreskowy nadrukowany na produkcie. Odpowiednio dobrane urządzenie będzie umożliwiać szybkie, a zarazem dokładne i niezawodne skanowanie kodów kreskowych. W efekcie zwiększy produktywność personelu oraz przyspieszy obsługę klienta.
Na rynku dostępne są zarówno niewielkie, poręczne czytniki kodów kreskowych, które można chwycić w dłoń, jak i moduły skanujące przeznaczone do zabudowy. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym stanowisku sprzedażowym, możesz je wyposażyć w obydwa sprzęty. Ułatwi to pracę personelowi i nie wyłączy stanowiska w razie awarii jednego z podzespołów. - Terminal płatniczy. Wraz ze zmieniającymi się przyzwyczajeniami Polaków i upowszechnieniem się płatności bezgotówkowych z roku na rok przybywa przedsiębiorców, którzy decydują się na zakup terminala płatniczego.
To nie tylko ukłon w stronę kupujących, którzy coraz rzadziej mają przy sobie gotówkę, ale również źródło wymiernych korzyści. Jak bowiem udowadniają badania organizacji płatniczych, instalacja terminala pozwala zwiększyć obroty o 10-30 proc. w zależności od branży. Klienci, którzy płacą bezgotówkowo, wydają bowiem więcej.
Na tym jednak nie koniec. W zależności od specyfiki biznesu stanowisko sprzedażowe może być wyposażone w wagę czy też drukarki bonowe. Część punktów handlowo-usługowych decyduje się również na wykorzystywanie terminala dotykowego, który ułatwia i przyspiesza obsługę klientów.
Dzięki nowoczesnym sprzętom i oprogramowaniu można bez trudu stworzyć profesjonalne stanowisko sprzedaży, które będzie dostosowane do specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Żeby jednak wszystko działało bez zarzutu, urządzenia warto nabyć u sprawdzonego sprzedawcy. Nie tylko dostarczy on wysokiej jakości sprzęt, ale również doradzi w jego wyborze.