Jak stworzyć profesjonalne stanowisko sprzedażowe? Wymagany sprzęt

payment-terminal

W wielu branżach do zawarcia i realizacji transakcji zakupowych dochodzi na stanowiskach sprzedażowych. Żeby było to możliwe, muszą być one wyposażone w niezbędny sprzęt i oprogramowanie. Elementy te wpływają na efektywność i szybkość obsługi klienta. Dlatego warto im się dobrze przyjrzeć. Jakich urządzeń nie może zabraknąć na stanowisku sprzedażowym?

Profesjonalne stanowisko sprzedaży – z jakich sprzętów powinno się składać?

Dzięki postępowi technologicznemu, który co rusz wprowadza na rynek nowy sprzęt i oprogramowanie, wzrastają możliwości tworzenia funkcjonalnych stanowisk sprzedaży. Ich efektywność przekłada się na szybkość obsługi. Ta zaś na zadowolenie i zaufanie klientów, co sprzyja maksymalizacji zysków. Jak więc stworzyć profesjonalne stanowisko sprzedażowe? Jakich sprzętów nie powinno na nim zabraknąć?

  1. Kasa lub drukarka fiskalna. To serce stanowiska sprzedażowego, które służy do ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego. Ogromna różnorodność produktowa pozwala dopasować urządzenie do potrzeb prowadzonej działalności. Kasy fiskalne są tańsze niż drukarki. Oferują jednak użytkownikom mniejsze możliwości w zakresie księgowania. Dlatego sprawdzają się lepiej w małych placówkach.
  2. Oprogramowanie sprzedażowe. Jeżeli w skład stanowiska sprzedażowego ma wchodzić drukarka fiskalna, niezbędne jest też odpowiednie oprogramowanie. W odróżnieniu od kasy drukarka nie jest bowiem narzędziem autonomicznym. Żeby realizować swoje funkcje, potrzebuje programu sprzedażowego. Dostępne na rynku oprogramowanie jest na tyle zróżnicowane, że z łatwością można je dostosować do specyfiki prowadzonego biznesu.
  3. Szuflada kasjerska na pieniądze. Służy do przechowywania środków pieniężnych. Zawiera przegrody zarówno na banknoty, jak i bilon, co ułatwia ich segregację i wydawanie reszty, a tym samym obsługę klienta. Na rynku dostępnych jest wiele szuflad kasjerskich. Różnią się one między sobą rozmiarami, liczbą przegród, a nawet wytrzymałością. Żeby wybrać właściwy model, należy przeanalizować potrzeby biznesu. Istotne jest również to, aby była kompatybilna względem kasy lub drukarki fiskalnej.
  4. Czytnik kodów kreskowych lub moduł skanujący. Odczytuje i interpretuje kod kreskowy nadrukowany na produkcie. Odpowiednio dobrane urządzenie będzie umożliwiać szybkie, a zarazem dokładne i niezawodne skanowanie kodów kreskowych. W efekcie zwiększy produktywność personelu oraz przyspieszy obsługę klienta.
    Na rynku dostępne są zarówno niewielkie, poręczne czytniki kodów kreskowych, które można chwycić w dłoń, jak i moduły skanujące przeznaczone do zabudowy. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym stanowisku sprzedażowym, możesz je wyposażyć w obydwa sprzęty. Ułatwi to pracę personelowi i nie wyłączy stanowiska w razie awarii jednego z podzespołów.
  5. Terminal płatniczy. Wraz ze zmieniającymi się przyzwyczajeniami Polaków i upowszechnieniem się płatności bezgotówkowych z roku na rok przybywa przedsiębiorców, którzy decydują się na zakup terminala płatniczego.

To nie tylko ukłon w stronę kupujących, którzy coraz rzadziej mają przy sobie gotówkę, ale również źródło wymiernych korzyści. Jak bowiem udowadniają badania organizacji płatniczych, instalacja terminala pozwala zwiększyć obroty o 10-30 proc. w zależności od branży. Klienci, którzy płacą bezgotówkowo, wydają bowiem więcej.

Na tym jednak nie koniec. W zależności od specyfiki biznesu stanowisko sprzedażowe może być wyposażone w wagę czy też drukarki bonowe. Część punktów handlowo-usługowych decyduje się również na wykorzystywanie terminala dotykowego, który ułatwia i przyspiesza obsługę klientów.

Dzięki nowoczesnym sprzętom i oprogramowaniu można bez trudu stworzyć profesjonalne stanowisko sprzedaży, które będzie dostosowane do specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Żeby jednak wszystko działało bez zarzutu, urządzenia warto nabyć u sprawdzonego sprzedawcy. Nie tylko dostarczy on wysokiej jakości sprzęt, ale również doradzi w jego wyborze.

By Karol