Jak zorganizować transport towarów z Chin

transport-towarow-z-Chin

Chiny są najważniejszym partnerem gospodarczym Unii Europejskiej. Są także państwem będącym istotnym podmiotem w imporcie do Polski. Odległość i odmienność kulturowa Państwa Środka może być problemem w zakresie organizacji przewozu każdego typu ładunku. Podpowiadamy, jak sprowadzać towary z ChRL i na co zwracać uwagę organizując przewóz. 

Jak można przewieźć ładunek z Chin

Polskę i Chińską Republikę Ludową dzieli odległość przeszło 10 tys. km, którą można pokonać w różnorodny sposób. Najpopularniejszym środkiem transportu pomiędzy Chinami a Polską i Europą jest fracht morski. Wielkie kontenerowce pozwalają na przewóz tysięcy kontenerów zawierających każdy rodzaj ładunku. Doskonałą alternatywą dla importu towarów z Chin są ekspresowe pociągi towarowe. Kolej także sprawdza się przewozie kontenerowym i pozwala na transport każdego rodzaju ładunków. Jeśli jesteś klientem, który oczekuje bardzo szybkiej przesyłki, postaw na transport lotniczy. Jest on wprawdzie najdroższy, ze wszystkich środków transportu, ale zarazem zapewnia najkrótszą dostawę. 

W przewozie ładunków z Chin coraz popularniejszy jest transport multimodalny. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie co najmniej 2 środków transportu. Zazwyczaj realizowany jest przy wykorzystaniu kontenerów, które są zunifikowaną jednostką ładunkową i pozwalają na szybki załadunek i rozładunek przewożonego towaru. W przypadku transportu z Chin trzon transportu multimodalnego mogą tworzyć zarówno ekspresowe pociągi towarów, jak i kontenerowce czy samoloty. Uzupełniającym środkiem transportu jest zazwyczaj przewóz samochodami ciężarowymi, które dowożą towar do hubów od producenta/hurtownika będącego zarazem eksporterem oraz odbierają ładunek z terminali przeładunkowych i dostarczają go do adresata będącego importerem towarów. 

Na co zwrócić uwagę organizując transport towarów z ChRL

Jest kilka spraw, na które importerzy zwracają szczególną uwagę. Należą do nich cena, czas transportu oraz bezpieczeństwo połączone z przewidywalnością.

Cena za przewóz ładunków z Chin

Cena za transport ładunków z Chin jest elastyczna i uzależniona od rodzaju przewożonego ładunku. Co więcej, często ulega ona zmianom — np. do niedawna kwota za przewóz 1 kontenera statkiem określana była raz lub 2 razy do roku. Obecnie cenę tę ustala się 1 raz w miesiącu. To pokazuje, że przedsiębiorca nie powinien nadmiernie przywiązywać się do jednego sposobu przewozu importowanych towarów z Chin, tylko, jeśli cena przewozu gra dla niego najważniejszą rolę, każdorazowo sprawdzać ofertę u spedytorów. 

Najbardziej popularnym i zarazem przewożącym największy wolumen kontenerów środkiem transportu był fracht morski. Popularność tego typu spedycji wynika z ceny, która jest uważana za najniższą spośród wszystkich środków transportu. Ne zawsze jednak jest to prawdą — konkurencyjna w tym względzie na trasie Polska-Chiny jest także kolej. Zdarza się, że ekspresowe pociągi towarowe oferują niższą cenę za przewóz ładunku, niż transport kontenerowcem. Dotyczy to szczególnie przewozu drobnicowego, w ramach którego w jednym kontenerze przewożonych jest towar od kilku klientów. Bezwzględnie najdroższym środkiem transportu są samoloty 

Transit time 

Niewątpliwie najszybszym środkiem transportu jest samolot — gwarantuje on, że globalny transit time ładunku nie będzie dłuższy niż 2 tygodnie. Zdecydowanie najdłuższy jest z kolei fracht morski. Kontenerowce potrzebują od 2 do 3 miesięcy na przetransportowanie kontenera z chińskich portów do Europy. Na czas transportu statkiem mają wpływ nie tylko warunki atmosferyczne (np. sztormy), ale także rolowanie kontenerów, czy zdarzenia losowe typu blokada Kanału Sueskiego będącego kluczowym przesmykiem skracającym drogę statków z Dalekiego Wschodu do Europy i wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Ekspresowe pociągi towarowe zapewniają doskonały stosunek ceny do długości trwania przewozu. Globalny transit time ładunku (czyli od producenta/nadawcy do adresata) wynosi nie więcej niż miesiąc, zamykając się zazwyczaj w czasie 24-28 dni.  

Bezpieczeństwo i przewidywalność

Zawirowania w transporcie związane z pandemią zwróciły uwagę importerów na przewidywalność procesu transportowego. Stało się jasne, że ważniejsze jest mieć towar na półkach sklepowych, niż korzystać z taniego przewozu, który nie wiadomo kiedy dotrze do kupującego. W efekcie kluczowy stał się czynnik nie ceny za przewóz, ale czas dostawy i jej pewność oraz przewidywalność. Taką gwarancję dawały ekspresowe pociągi towarowe, które zapewniały dostawę w zaplanowanym czasie i bez rolowania kontenerów. Duża przepustowość trasy, kilkadziesiąt składów w tygodniu, odporność na warunki atmosferyczne i zdarzenia losowe dają kolei niezaprzeczalne atuty. Co więcej, korzystając z kontenerowego transportu kolejowego na trasie Chiny-Polska każdy klient jest informowany o lokalizacji składu, dzięki czemu z dużą dokładnością może określić czas dostawy.

By Karol