Sport jest źródłem szczęścia, pasją i zapewnia dobrą kondycję. Niewątpliwie sport to zdrowie, ale dla każdego oznacza to coś innego. Wybór najzdrowszego sportu zależy od: dolegliwości, historii chorób, cech wykonywanej pracy (siedząca czy fizyczna) oraz indywidualnych predyspozycji (np. budowy ciała). Niemniej na podstawie badań i opinii sportowców możliwe jest wskazanie zestawu najzdrowszych sportów.
5. Tenis, tenis stołowy, squash, badminton – sporty rakietowe
Takie pojęcia jak łokieć tenisisty czy skrecz raczej nie wskazują na wysokie walory zdrowotne sportów rakietowych w szczególności tenisa. Szybkie, krótkie ruchy nie sprzyjają stawom czy kręgosłupowi.
Jednak duża dynamika sportów rakietowych sprawia, że są doskonałe na spalanie tłuszczu czy polepszenie układu krążenia. Jednocześnie jest to sport towarzyski, więc pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Jak wskazują niektórzy eksperci, aktywny tenis stołowy potrafi być bardziej katorżniczy niż szybki bieg i budować siłę nóg w większym stopniu niż siłownia.
4. Wspinaczka
Wspinaczka jest sportem wyjątkowo rozciągającym mięśnie, co pozwala np. zapobiegać bólom pleców. Wspinanie się jest również ważne dla trenowania skupienia czy inteligencji ruchowej. Niemniej jest to sport również narażający stawy na kontuzje. Dlatego początkujący powinni zawsze korzystać z porad trenera.
3. Wioślarstwo
Jest to sport o stosunkowo niskim ryzyku kontuzji. Podczas wiosłowania niemal całe ciało jest trenowane. Jednocześnie nie dźwiga się dużo ciężarów i nieustannie pracuje się nad budową mięśni. Poza tym niekonieczny jest dostęp do zbiornika wodnego, bo wystarczy ergometr wioślarski.
2. Spacery, jogging, aerobik
Spacery to aktywność zdecydowanie dla osób o niższej sprawności albo wymagające mniej intensywnych treningów. Jednak jogging i aerobik mogą być sportem wykonywanym przez każdego. Nawet dla najbardziej wysportowanych osób niektóre sekwencje mogą być zbyt trudne. W przypadku osób o wysokiej podatności na kontuzje rozwiązaniem może być aquaaerobik.
1. Pływanie
W zależności od stylu pływackiego trening może skupiać się na różnych częściach ciała. Styl klasyczny jest szczególnie dobry dla mięśni ramion i nóg. Pływanie na plecach ma zbawienny wpływ dla kręgosłupa. Poza tym przy wykorzystaniu np. deski do pływania czy makaronu do pływania możliwe jest ćwiczenie wyłącznie jednej partii ciała.
Pływanie na basenie jest w niewielkim stopniu kontuzjogenne a ryzyko utonięcia niemal zerowe. W przypadku pływania na strzeżonych kąpieliskach jest większe ryzyko zderzenia z innym pływającym. Z kolei kąpieliska niestrzeżone są najmniej bezpieczną alternatywą. W przypadku korzystania z akwenu bez nadzoru i niedostosowanego specjalnie do pływania warto skorzystać z tzw. pamelki (boi ratowniczej).
Jeśli chcesz skupić się na pływaniu – koniecznie zapisz się na dobre lekcje w renomowanym ośrodku. Nauka pływania w grupie niesie za sobą mnóstwo pozytywów, w tym podwyższoną motywację. Będziesz mógł również na bieżąco korygować popełniane przez siebie błędy.