Jakie są różnice między amatorską a profesjonalną prezentacją multimedialną?

tworzenie prezentacji multimedialnej

Profesjonalną prezentację multimedialną można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Jest spójna, przejrzysta i atrakcyjna pod względem wizualnym. W efekcie przyciąga uwagę odbiorców. O amatorskim pokazie slajdów nie zawsze można to powiedzieć. Co sprawia, że profesjonalny projekt odznacza się taką jakością? Co go odróżnia od amatorskiego? Lista rozbieżności jest spora

Główne różnice między amatorską a profesjonalną prezentacją multimedialną

Prezentacje multimedialne stanowią wręcz niezbędny element wystąpień. To praktyczne narzędzia, które wspierają prelegenta i zapewniają realizację określonych przez niego celów. Odbiorcom natomiast ułatwiają zrozumienie omawianej tematyki. Urozmaicają też przekaz. Nic więc dziwnego, że ich odpowiedniemu zaprojektowaniu poświęca się tak wiele uwagi.

Pokrzepione poradnikami osoby często decydują się na własną rękę stworzyć prezentację multimedialną. Jak się jednak okazuje, amatorski pokaz można dosyć łatwo odróżnić od profesjonalnego. Czego unikać, aby projektować prezentacje jak zawodowiec? Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy amatorskim a zawodowym projektem?

1.Kolorystyka tła

Amatorskie prezentacje multimedialne wykorzystują gotowe szablony tła. Choć wydają się one atrakcyjne pod względem wizualnym i dopasowane kolorystycznie, nie zawsze się sprawdzają. Często nie pasują ani do charakteru wystąpienia, ani do celów, jakie prezentacja ma realizować. W przypadku biznesowych prezentacji multimedialnych nie odpowiadają też identyfikacji wizualnej firmy. W efekcie wprowadzają chaos i skutecznie odwracają uwagę odbiorców od wartościowej treści.

Tymczasem profesjonalne prezentacje multimedialne często mają po prostu białe tło. Jak to możliwe? To zasługa zastosowanych elementów graficznych. Są one na tyle wyraziste i odpowiednio rozlokowane, że dobrze wypełniają slajd. Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych kolorów w tle.

2.Ilość tekstu

Amatorską prezentację multimedialną można również poznać po ścianach tekstu na slajdach. Choć zasada „im mniej, tym lepiej” przewija się we wszystkich poradnikach dotyczących projektowania pokazów slajdów, wciąż wiele osób ją bagatelizuje. W efekcie prezentacja multimedialna traci na przejrzystości. Duża ilość tekstu szybko męczy wzrok. W konsekwencji odbiorcy tracą zainteresowanie przekazywanymi treściami.

Profesjonalne prezentacje multimedialne nie przytłaczają tekstem, a informacje przekazują nie tylko za pomocą pisma, ale również elementów graficznych. Zdjęcia, infografiki, osie czasu czy też wykresy – wszystkie pełnią funkcję informacyjną, a jednocześnie są „lekkostrawne” i przyjemne w odbiorze. W efekcie zapadają widzom w pamięć.

3.Wypunktowania

Żeby uniknąć ściany tekstu i z pozoru urozmaicić prezentację multimedialną, wielu amatorów sięga po wypunktowania. Rzeczywiście czasem się one sprawdzają. W pewnych przypadkach można je jednak z powodzeniem zastąpić elementami graficznymi. Tak postępują profesjonaliści, którzy zamiast bulletpointów wykorzystują wspomniane już wyżej infografiki czy też osie czasu. Nie tylko urozmaica to pokaz slajdów, ale również przykuwa uwagę odbiorców.

Czym jeszcze prezentacja amatorska różni się od profesjonalnej?

Lista różnic pomiędzy prezentacją amatorską a profesjonalną jest znacznie dłuższa. Obejmuje ona m.in. szatę graficzną. W przypadku pokazów slajdów tworzonych przez amatorów często jest ona przeładowana kolorami. Tymczasem profesjonaliści bazują na jednym podstawowym kolorze i dodają do niego nie więcej niż 1-2. Ponadto amatorzy często mieszają kroje pisma lub stosują pospolite warianty, co negatywnie wpływa na odbiór prezentacji multimedialnej.

Tworzenie prezentacji multimedialnych to wbrew pozorom trudne zadanie. Wymaga ono znajomości nie tylko programu PowerPoint, ale również zasad projektowania graficznego. Dlatego coraz więcej osób zleca zaprojektowanie pokazu slajdów specjalistom lub decyduje się na uczestnictwo w profesjonalnym szkoleniu. Pierwsza opcja daje gwarancję efektów. Druga natomiast pozwala zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.

By Karol