Karaluch czy pluskwa – jak rozpoznać insekty w mieszkaniu?

Karaluch-czy-pluskwa

Osoby zastanawiające się, czym różni się karaluch od powszechnie występującej na wszystkich kontynentach pluskwy, powinny przede wszystkim posiąść wiedzę na temat tego, jak wyglądają te owady. Zarówno karaluch, jak i pluskwa domowa to szkodniki, które bytują w budynkach nowoczesnych i starego typu. Prowadzą one nocny tryb życia, jednakże różni je sposób odżywiania, poruszania się i wygląd odwłoka.

Karaluchy, prusaki a pluskwy

Często karaluchy myli się z prusakami. Odróżnienie tych dwóch gatunków owadów nie jest proste, ponieważ oba zaliczają się do rodziny karaczanów. Karaluchy, czyli karaczany wschodnie są duże, ponieważ osiągają nawet 3 cm długości. To owady mało energiczne, o kolorze ciemnobrązowym, które wspinają się wyłącznie po szorstkich powierzchniach, ponieważ są one wyposażone w specjalne zaczepy znajdujące się na ich odnóżach.

Karaluchy są mało ruchliwe i rozmnażają się znacznie wolniej niż pluskwa domowa czy prusaki. Karaluchy preferują chłód i suche miejsca. To podstawowe warunki, niezbędne do ich prawidłowego rozwoju i bytowania. Nocna aktywność karaluchów sprawia, że trudno jest zauważyć je w ciągu dnia, kiedy jest widno. To owady, które wychodzą na żer z kryjówek, aby zdobyć pożywienie. Ich jadłospis jest bardzo rozbudowany. Karaluchy posilają się warzywami, papierem, martwymi insektami, resztkami naskórka, jak również tym, co zostaje na blatach kuchennych. Mogą być to resztki pożywienia. Należy pamiętać, że karaluchy pozostawiają charakterystyczne odchody. Znajdują się one zarówno w jedzeniu, jak i na blatach. Mogą one zawierać szkodliwe dla zdrowia bakterie czy chorobotwórcze patogeny, wywołujące nieżyt układu pokarmowego.

Pluskwy – cechy charakterystyczne

Pluskwa domowa jest owadem, który pojawia się nie tylko w mieszkaniach, ale i w biurach czy magazynach. Jest to uciążliwy szkodnik, który swoim widokiem nie tylko obrzydza, ale wyrządza również szkody, ponieważ ugryzienie pluskwy może doprowadzić do przenoszenia niektórych chorób. Pluskwy mają kontakt z krwią człowieka i organizmów stałocieplnych, w tym zwierząt domowych. To podstawowe pożywienie tych owadów. Nie pogardzą one również krwią zainfekowaną bakteriami, wirusami czy innymi patogenami.

Pluskwy mogą być przyniesione do mieszkania lub domu ze starymi kocami, tekstyliami, dekoracjami, jak również materacami, meblami lub ubraniami. Na pluskwę domową można natknąć się w zagięciach materiału, szwach, obszyciach zamków błyskawicznych, książkach, meblach, w gniazdkach elektrycznych, w wąskich otworach, szczelinach dylatacyjnych, a także za listwami podłogowymi, tapetą, obrazami, zasłonami, pod dywanem czy wykładziną.

Pluskwa domowa, w przeciwieństwie do karalucha, rewelacyjnie wspina się po śliskich powierzchniach, w tym ścianach i sufitach pokrytych farbą olejną, akrylową bądź też tapetą czy płytami K-G. Pluskwa gryzie ludzi i zwierzęta domowe. W przeciwieństwie do karalucha, w miejscu, gdzie przebywa, unosi się charakterystyczny zapach, przypominający zgniłe maliny lub zioła.

Karaluchy vs pluskwy

Podstawową metodą rozpoznania czy w domu zagnieździły się pluskwy czy też karaluchy jest przede wszystkim obserwowanie ścian. To właśnie w tych miejscach pluskwy pozostawiają swoje odchody. To charakterystyczne brązowe lub czarne kropki. Ponadto pluskwy znoszą jaja, które można znaleźć w pościeli. Z kolei karaluchy pozostawiają resztki swoich odchodów i wylinek na blatach kuchennych i stołach, czyli w miejscach, gdzie występuje ich naturalne pożywienie. Ponadto chowają się w pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych. Mogą być to rury bądź też inne zakamarki w domu, w których nie panuje zbyt wysoka temperatura powietrza.

Pluskwy domowe bardzo często rozmnażają się w zastraszającym tempie, jeśli mają sprzyjające warunki zewnętrzne. Chodzi tutaj o temperaturę powietrza przekraczającą 15 stopni Celsjusza, jak również dostęp do żywicieli, czyli organizmów stałocieplnych w postaci zwierząt domowych lub człowieka. Karaluchy nie odżywiają się ludzką krwią, jednakże wychodząc na żer, pozostawiają charakterystyczne ślady. Mogą być to resztki pożywienia. Karaluchy mają lekko spłaszczony odwłok i znacznie dłuższe czułki niż pluskwa domowa. Odchody karaluchów to pył w kolorze czarnym, przypominający fusy kawy. Z kolei odchody pluskwy przypominają czarne lub brązowe kropeczki.

Zidentyfikowanie, z jakim rodzajem insektów ma się do czynienia pozwala dobrać odpowiednią metodę zwalczania szkodnika. W przypadku pluskwy jest to zamgławianie ULV i zastosowanie pary do zabicia jaj oraz larw pluskwy domowej. Z kolei karaluchy mogą być utylizowane przy pomocy preparatów żelowych. 

źródło: Derato.pl

By Karol