Koszt strony internetowej. Ile zapłacisz za witrynę www?

Koszt-strony-internetowej

Planujesz założyć swoją własną stronę internetową? Prowadzisz firmę i chcesz zaistnieć w sieci? Dobrze trafiłeś – w dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się kwestii witryn www. Chcesz wiedzieć, ile wynosi koszt utworzenia takiej strony? Zapraszamy Cię do lektury!

Ile wynosi koszt utworzenia strony internetowej?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jednak już wcześniej próbowałeś znaleźć informacje na własną rękę – zapewne wiesz, jak duże są rozbieżności w cennikach.

Zwykle wykonawcy stron należą do jednej z dwóch grup: agencji marketingowych lub freelancerów. Agencje zwykle odznaczają się droższymi cenami, jednak skorzystanie z ich usług jest bardziej pewne.

Rynek freelancerów nie jest w żaden sposób kontrolowany. Tak naprawdę nigdy nie możesz mieć pewności, z kim współpracujesz, ani nawet czy dana osoba rozlicza się z Tobą w sposób legalny. Oczywiście zdarzają się „wolni strzelcy”, u których zamówisz wysokiej jakości strony internetowe, jednak znalezienie ich wymaga obycia w branży.

Możemy przyjąć, że cena profesjonalnej strony internetowej zaczyna się w okolicach 2000 złotych.

Dodatkowe koszta strony internetowej

Samo utworzenie strony internetowej to jednak nie wszystko, co powinno Cię interesować. Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o hostingu i domenie – to kolejne rzeczy, które będą Cię kosztować dodatkowe pieniądze.

O ile opłata za domenę jest całkiem niska, o tyle hosting może wynieść Cię kilkaset złotych rocznie. Oczywiście także i w tym przypadku cennik jest uzależniony od indywidualnych hostów. Jeśli zrobisz wystarczająco dobry research, nie powinieneś płacić więcej, niż 300-500 złotych rocznie.

Cena pozycjonowania strony internetowej

Posiadasz już utworzoną stronę internetową? To świetnie! Nie spodziewaj się jednak zbyt wysokiej liczby odwiedzin. Nadal pozostała bowiem kwestia pozycjonowania witryny www.

W skład podnoszenia pozycji strony w wynikach wyszukiwarek wchodzi mnóstwo procesów SEO i SEM. Możesz być jednak spokojny – profesjonalna agencja marketingowe zajmie się wszystkim w Twoim imieniu.

Ile wynosi miesięczny koszt pozycjonowania strony internetowej? Tutaj kwestia jest otwarta – agencja powinna w pierwszej kolejności spytać Cię, jaki budżet planujesz przeznaczyć na cały proces.

Następnie na podstawie tej informacji należy ustalić plan działania i zakres usług. Jeśli nawiążesz współpracę z profesjonalną agencją, być może uda Ci się efektywnie wypozycjonować swoją witrynę za niespełna kilka tysięcy złotych.

Czy mogę zrobić wszystko samodzielnie?

Osobiste wykonanie profesjonalnej strony internetowej będzie wymagało od Ciebie znajomości wielu języków programistycznych (a przynajmniej WordPressa), obsługi hostingowej oraz wiedzy SEO/marketingowej. Czy jest to zadanie niemożliwe? Nie! Istnieje wiele osób, które posiadają doświadczenie z wszystkich tych zakresów.

Pozostaje jednak pytanie, czy warto brać wszystko na własne barki? Pozycjonowanie stron wymaga stałej opieki nad witryną, a co za tym idzie – poświęcania sporych pokładów czasu. Lepiej więc zostawić więc tę kwestię profesjonalnej agencji marketingowej.

By Karol