Dobór sprężarki powietrza do potrzeb warsztatu nie jest wcale łatwym zadaniem. Asortyment kompresorów dostępnych na rynku jest niebywale szeroki, a poszczególne sprężarki powietrza różnią się nie tylko mechanizmem działania, wydajnością czy trybem pracy, ale również zalecanym przeznaczeniem. Podpowiadamy i wyjaśniamy, dlaczego małe sprężarki śrubowe to doskonałe rozwiązanie dla każdego typu warsztatu.
Czym charakteryzują się kompresory śrubowe?
Sprężarki śrubowe to urządzenia służące do sprężania powietrza, najczęściej stosowane w środowiskach przemysłowych. Użytkownicy cenią je szczególnie za wysoką wydajność i niezawodność. Sprężarka śrubowa wzięła swoją nazwę od konstrukcji mechanizmu sprężającego składającego się z dwóch śrub/wirników o odmiennej liczbie i kształcie rowków inaczej zwanych także zębami. Zasada działania sprężarki śrubowej polega na przepływie powietrza przez wirniki, podczas którego medium zostaje systematycznie kompresowane do wymaganego ciśnienia. Wśród sprężarek śrubowych wyróżnia się kompresory olejowe i bezolejowe.
Bezolejowe sprężarki śrubowe gwarantują najwyższą jakość sprężonego powietrza. Dzięki temu są niezwykle popularne m.in. w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, medycznym czy spożywczym, gdzie szczególnie ważna jest czystość medium, które musi być wolne od zanieczyszczeń olejowych. W bezolejowych sprężarkach śrubowych nie korzysta się z oleju w celu zmniejszenia tarcia, uszczelnienia, odprowadzenia ciepła czy usuwania zanieczyszczeń eksploatacyjnych powstających podczas sprężania gazu. W kompresorach bezolejowych w tym celu wykorzystuje się wodę, którą łatwiej następnie usunąć z medium roboczego. Warto zaznaczyć, że sprężarki bezolejowe śrubowe gwarantują wyjątkowo cichą pracę.
Sprężarki śrubowe olejowe to popularne maszyny przeznaczone do produkcji sprężonego powietrza. Stosowane są z powodzeniem wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby stosowania medium o klasie czystości 0, czyli w pełni wolnego od zanieczyszczeń olejowych. W przypadku sprężarek śrubowych olejowych, dla uzyskania sprężonego powietrza o określonej klasie czystości stosuje się wieloetapowe uzdatnianie głównie za pomocą szerokiego spektrum filtrów oleju i powietrza i systemów uzdatniania, w tym separatorów i osuszaczy, które pozwalają na usunięcie z medium wilgoci oraz zanieczyszczeń stałych i olejowych. W sprężarkach śrubowych olejowych substancją odpowiedzialną za obniżenie współczynnika tarcia, uszczelnienie, odprowadzenie ciepła i usunięcie zanieczyszczeń wynikających z eksploatacji maszyny jest olej. Dzięki niemu olejowa sprężarka śrubowa może pracować dłużej, bardziej wydajnie i bezawaryjnie. Warto podkreślić, że sprężarki śrubowe zazwyczaj pracują ciszej, niż kompresory tłokowe, dlatego z powodzeniem można je lokalizować bezpośrednio przy stanowiskach roboczych.
Dlaczego kompresory śrubowe to dobre rozwiązanie do warsztatu?
Sprężarki śrubowe mają wiele zalet w porównaniu z innymi urządzeniami zapewniającymi kompresję powietrza. Spośród wszystkich cech kompresorów śrubowych warto w szczególności zwrócić uwagę na:
- szeroki asortyment – bogata gama modeli pozwala na dobór odpowiednich sprężarek śrubowych do dużych i małych instalacji przemysłowych oraz potrzeb warsztatów o zróżnicowanym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze;
- cicha praca — sprężarki śrubowe wyróżniają się stosunkowo cichą pracą, a także brakiem specjalnych elementów wygłuszających;
- elastyczność — sprężarki śrubowe dają wiele możliwości dostosowania wydajności i trybu pracy do potrzeb konkretnej instalacji;
- łatwy serwis — szybki i niedrogi serwis dzięki szerokiej dostępności części zamiennych;
- sprężone powietrze najwyższej jakości — łatwo osiągalne dzięki bezolejowym sprężarkom śrubowym.
Sprężarki śrubowe są dostępne zarówno jako praktyczne, przenośne i kompaktowe jednostki, idealne do małych instalacji, jak i duże, wysokowydajne sprężarki dla dużych kompleksów przemysłowych. Tym samym sprężarki śrubowe są idealnym rozwiązaniem dla każdej fabryki, niezależnie od jej wielkości, trybu i charakteru pracy oraz do każdego warsztatu.