Na co zwrócić uwagę, wybierając dom seniora?

dom-opieki-seniora

Wybór domu seniora to wymagające zadanie. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników – w końcu chodzi o dobro bliskiej osoby. Przedstawiamy mniej i bardziej zasadnicze aspekty, które warto sprawdzić, by starsza osoba czuła się w placówce jak w domu.

Jak wybrać dom seniora? Zasadnicze kwestie

Rosnąca liczba seniorów, którzy potrzebują profesjonalnej opieki, sprawia, że od domów spokojnej starości oczekuje się coraz więcej. Mają to być placówki, które zapewniają nie tylko godne warunki życia, ale także rozwój pasji i zainteresowań. Wciąż jednak nie brakuje na rynku podmiotów, które nie wywiązują się ze swojej roli. Jak więc wybrać odpowiedni dom seniora? Na co zwrócić uwagę?

  1. Legalność działania. Nie każda placówka, która ma statut, misję i zadowolonych podopiecznych, funkcjonuje zgodnie z prawem. Za legalnie działający dom opieki może zostać uznany podmiot, który uzyskał zgodę wojewody i został wpisany w rejestr placówek właściwego urzędu wojewódzkiego. Rejestry wojewódzkie są powszechnie dostępne. Legalność działania domu seniora można też sprawdzić w internecie.
  2. Opinie rodzin. Pozwalają na wstępną selekcję placówek. Można dowiedzieć się z nich, czy dom seniora sprawuje właściwą opiekę nad podopiecznymi i jakie kwestie wymagają poprawy. Przy ich analizie warto jednak pamiętać, że seniorom może być trudno przyzwyczaić się do nowej sytuacji, co będzie się przekładać na negatywną ocenę miejsca przez rodzinę.
  3. Infrastruktura. Jest konieczna, aby seniorom żyło się wygodnie. Placówka powinna dysponować przestronnymi pokojami (najlepiej z pełnym węzłem sanitarnym, co zapewni komfort mieszkania), jadalnią, wspólnym salonem czy też ogrodem.

W domu opieki nie może też zabraknąć choćby niewielkiego zaplecza gastronomicznego, które pozwoli osobom starszym będącym w dobrej formie na własną rękę przygotowywać posiłki. Własna siłownia z kolei zachęci seniorów do regularnej aktywności fizycznej. Część placówek oferuje też gabinety masażu i rehabilitacji, salę do terapii zajęciowej, a nawet czytelnię.

  1. Kwalifikacje i podejście personelu. W domu opieki nie może zabraknąć profesjonalnych opiekunów, pielęgniarek oraz rehabilitantów. Z łatwością można sprawdzić ich kwalifikacje, prosząc o pokazanie dyplomów. Zdecydowanie trudniej będzie zweryfikować podejście pracowników do seniorów. Jednak już krótka wizyta w placówce powinna oddać atmosferę, jaka w niej panuje.
  2. Wyżywienie. Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko zapewni seniorowi energię, ale również dobre samopoczucie. Dom opieki powinien serwować nie tylko smaczne, ale przede wszystkim dostosowane do potrzeb danej osoby posiłki. Żeby oferować pożywne i pyszne dania, placówka może zdecydować się na catering. Ważne jest jednak to, aby był on sprawdzony.

Podczas wizyty w domu opieki warto przyjrzeć się nie tylko infrastrukturze i kwalifikacjom personelu, ale również czystości obiektu. Jeśli panuje w nim nieporządek lub unosi się brzydki zapach, może to świadczyć o niskim poziomie higieny. Alarmujący jest również intensywny aromat środków czystości. Może on sugerować próbę zamaskowania problemów z czystością.

Dom seniora – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istnieje też szereg czynników o niższej randze, którym jednak również warto się przyjrzeć. Dzięki temu można uzyskać pełniejszy obraz placówki. Co sprawdzić?

  1. Plan dnia i wykaz organizowanych zajęć kulturalno-oświatowych, rozrywkowych oraz sportowych. Powinien on nie tylko oferować seniorom możliwość rozwoju potencjału, ale też dawać szansę na pobycie w odosobnieniu.
  2. Pomoc psychologiczna. To często pomijany aspekt. Tymczasem o jakości życia seniora przesądza nie tylko jego kondycja fizyczna, ale również zdrowie psychiczne. Dom spokojnej starości nie musi zatrudniać specjalisty na pełen etat. Ważne jednak, aby gwarantował możliwość uzyskania rzetelnej porady psychologicznej, jeśli senior lub rodzina wyrazi taką chęć.
  3. Posługa duszpasterska. Wsparcie księdza dla części starszych osób może być równie kojące co wizyta u psychologa. Dlatego warto sprawdzić, czy dom seniora zapewnia taką możliwość.

Żeby wybrać właściwy dom opieki dla seniora, warto przeanalizować wiele aspektów. Rzetelna placówka będzie odpowiadać na wszelkie pytania oraz zachęcać do wizyty i naocznego przekonania się o jej zaletach. Będą za nią przemawiać też pozytywne opinie podopiecznych i ich rodzin.

By Karol