Odzież medyczna – czy warto kupić? Parę słów o ubraniach do pracy w szpitalu

odziez-medyczna

W jaki strój powinna ubierać się dobra pielęgniarka? Czy standardowe ubrania będą wystarczające? Jak się okazuje – strój medyczny to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ubrania wykorzystywane podczas pracy w szpitalu powinny odznaczać się lepszymi parametrami, niż konwencjonalne ciuchy. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się kwestii specjalistycznej odzieży medycznej – czy wartą w nią inwestować? Zapraszamy do czytania.

Jak wytrzymałe powinny być ubrania medyczne?

Dobra odzież do szpitala powinna odznaczać się przede wszystkim wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Pielęgniarka podczas swojej pracy będzie miała sporo kontaktu z pacjentami, jak i ostrymi narzędziami, które mogą w łatwy sposób uszkodzić delikatniejszą tkaninę.

Nie bez znaczenia pozostaje również odporność na uszkodzenia chemiczne. Kontakt z wieloma lekami znajduje się na porządku dziennym w praktycznie każdym szpitalu. Nie możesz pozwolić na to, aby omyłkowo rozlana substancja zostawiła trwałe uszkodzenia lub plamy na Twoim ubraniu.

Odzież medyczna i gotowość na każdy dzień

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której będziesz zmuszona wybrać się do pracy bez odpowiedniego uniformu medycznego. Wymówek może być wiele – od uszkodzonego rękawa, aż po niewyschnięte pranie. Żadna z nich nie zwalnia Cię jednak z przestrzegania zasad panujących na terenie szpitala.

Jeśli wybierzesz dobrej jakości ubranie medyczne, będziesz mogła korzystać z niego każdego dnia. Są one produkowane ze specjalnego, szybkoschnącego materiału, tak więc następnej doby będziesz mogła zarzucić na siebie nawet wczorajsze pranie.

Restrykcyjne wymagania szpitalne

Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych regularnie apelują o to, aby stosowane przez lekarzy i pielęgniarki ubrania spełniały wszystkie standardy sanitarne. Co możemy jednak przez to rozumieć?

Wymagania szpitalne są różne i nie sposób przyjrzeć się wszystkim z nich. Główną rolę odgrywa w nich jednak ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń patogenami oraz bycie wytrzymałym podczas używania narzędzi. Stanowią one także funkcją estetyczną.

Jakie wyróżniamy ubrania medyczne?

Odzież medyczną dzielimy oczywiście ze względu na płeć: damską i męską. Na górną partię ciała zalecamy bluzy medyczne, uniformy, fartuchy lub kitle (w zależności od wykonywanej specjalizacji).

Na dolnej części ciała z kolei najlepiej sprawdzą się spodnie medyczne. Nie polecamy spódnic, które mogą przeszkadzać podczas pracy fizycznej.

Odzież medyczna – warto, czy nie?

Jak widzisz – ubrania medyczne są wymagane podczas pracy w szpitalu. Nie na miejscu jest więc tutaj pytanie „czy warto”, tylko jeśli już, to „jakiej marki”?

A marek produkujących ubrania medyczne jest całe mnóstwo. Zwróć uwagę na aspekty, o których napisaliśmy powyżej, a z całą pewnością będziesz zadowolona z zakupu.

Nie zapominaj o tym, że odpowiednia odzież medyczna to nie wszystko, czym charakteryzuje się dobra pielęgniarka. Nic bowiem nie zastąpi wielu lat ciężkiej nauki i ogromnego doświadczenia!

By Karol