Transport kontenerowy — czym się charakteryzuje i jakie są jego zalety

Transport-kontenerowy

Transport kontenerowy obecnie jest najpopularniejszą formą przewozu dużej ilości towarów. Jego zalety doceniają zarówno duzi, jak i mniejsi przedsiębiorcy korzystający z usług przewozu ładunków. Jakie są cechy i zalety transportu kontenerowego oraz czy warto z nich korzystać? 

Co to jest transport kontenerowy

Spedycja kontenerowa skupia się na przewozie ładunków w zunifikowanej jednostce transportowej, jaką jest kontener. Współcześnie wykorzystuje się głównie kontenery 20’, 40’ i 45’. Jednostki transportowe doskonale sprawdzają się w spedycji kolejowej, morskiej i ciężarowej. Są stosowane również w transporcie lotniczym. 

Ich zaletą jest możliwość szybkiego przeładunku. Specjalna konstrukcja kontenerów pozwala na ich szybki przeładunek z jednego środka transportu na drugi. W efekcie czas przeładunku jest skrócony do minimum. Warto jednak podkreślić, że przeładunek tak dużych jednostek wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu umożliwiającego przenoszenie dużych, ciężkich i dość nieporęcznych ładunków. Widać do w terminalach przeładunkowych w portach i terminalach kolejowych — na przykład polskich Małaszewiczach, które są hubem przeładunkowym na kolejowym Nowym Jedwabnym Szlaku. 

Zaletą kontenerów jest ich stalowa, wytrzymała konstrukcja, która pozwala na pełne zabezpieczenie przewożonego ładunku. Kontenery mogą posiadać dodatkowe wyposażone, które wpływa na zapewnienie odpowiednich warunków wewnątrz jednostki — np. wentylację. Każdy zasobnik jest zamykany, co uniemożliwia ingerencję w ładunek osób trzecich. 

Transport kontenerowy przewiduje możliwość przewozu całokontenerowego i drobnicowego. W przypadku transportu LCL w jednostce przeładunkowej przewożony jest ładunek od kilku klientów w celu optymalizacji kosztów transportu mniejszej ilości towaru, który w docelowych terminalach przeładunkowych jest dzielony na mniejsze ładunki i dostarczany do właściwych klientów. W efekcie ten rodzaj przewozu dostępny jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno przez dużych, jak i mniejszych importerów i eksporterów. 

Szeroka gama rodzajów jednostek

Różnorodność kontenerów pozwala na przewóz dowolnego rodzaju ładunku. W obrocie są zarówno tradycyjne kontenery i kontenery o podwyższonych burtach HC, jak i jednostki ładunkowe — chłodnie, w których panują zadane warunki termiczne odpowiednie na przykład do transportu żywności czy leków. Praktykuje się także przewóz ładunków wielkogabarytowych na tak zwanych platformach lub w kontenerach z otwartym topem. Dość powszechnie korzysta się również z kontenerów do przewozu ładunków w stanie ciekłym, które przypominają wyglądem cysterny. 

Spedycja kontenerowa w dzisiejszym transporcie

Kontenery są powszechnie wykorzystywane w dzisiejszym transporcie. Bez nich nie do wyobrażenia byłaby międzynarodowa wymiana towarowa. Jednostki transportowe sprawdzają się nie tylko w transporcie tradycyjnym wykorzystującym jeden środek transportu. Z powodzeniem są wykorzystywane w spedycji multimodalnej, w której stosuje się co najmniej 2 różne środki transportu. 

Przykładem transportu multimodalnego jest usługa doo-to-door, dzięki której firma spedycyjna organizuje przewóz towarów na dużych odległościach za pomocą różnych środków transportu. Kontenery sprawdzają się doskonale do przewozu towarów zarówno samochodami ciężarowymi, jak i we frachcie morskim, kolejowym czy transporcie lotniczym. Tak realizowany jest transport towarów z Chin. Można w tym celu wybrać zarówno przewóz statkiem, jak i koleją lub samolotem. Tymi środkami transportu ładunek pokonuje najdłuższe odległości, aby następnie z terminali przeładunkowych za pomocą dostosowanych do przewozu kontenerów ciągników siodłowych być rozwieziony bezpośrednio do adresatów. W efekcie proces transportowy można sprawnie optymalizować pod kątem czasu i koszów.  

źródło: Symlog.eu

By Karol