Wyznaczniki dobrej prezentacji multimedialnej – 4 kluczowe elementy

multimedialna-prezentacja

Prezentacje multimedialne to powszechnie wykorzystywane narzędzia. Znajdują zastosowanie w szkolnictwie, biznesie, marketingu i sprzedaży. Stanowią świetne wsparcie dla prelegentów, pod warunkiem że zostaną odpowiednio zaprojektowane. O czym należy pamiętać podczas ich tworzenia? Jakie są najważniejsze wyznaczniki dobrej prezentacji multimedialnej?

Dobra prezentacja multimedialna – jakie są jej główne wyznaczniki?

Chociaż prezentacja multimedialna powinna jedynie ubogacać wystąpienie, niejednokrotnie przesądza o jego sukcesie lub fiasku. Dlatego decydując się na wykorzystanie pokazu slajdów, należy zadbać o jego jakość. Przedstawiamy cztery najważniejsze wyznaczniki dobrej prezentacji multimedialnej.

  1. Spójność. Przesądza o tym, w jaki sposób prezentacja multimedialna zostanie odebrana. To dlatego tak ważne jest to, aby poszczególne elementy pokazu slajdów ze sobą współgrały. Jednolita szata graficzna, identyczna stylistyka, dopasowane ilustracje, kroje pisma oraz stałe efekty sprzyjają skupieniu i sprawiają, że żaden komponent nie wywiera większej kontroli nad innymi.
  2. Harmonia kolorystyczna. Przekłada się na spójność i odbiór prezentacji multimedialnej. Żeby uzyskać harmonię kolorów, trzeba skupić się nie tylko na ich liczbie, ale i proporcjach pomiędzy nimi. Ułatwieniem niech będzie zasada 60/30/10. Sugeruje ona wybór trzech kolorów – jednego przewodniego i dwóch uzupełniających go w stosunku 30 i 10 proc. Przy wyborze barw warto zadbać o to, aby dobrze się ze sobą komponowały i odpowiednio kontrastowały. W tym celu warto skorzystać z gotowych palet kolorystycznych dostępnych online. Jeżeli tworzysz prezentację multimedialną na potrzeby firmy, możesz zdecydować się na odcienie odpowiadające kolorystyce identyfikacji wizualnej.
  3. Przejrzystość. Żeby prezentacja multimedialna była przejrzysta, poszczególne kolory muszą ze sobą odpowiednio kontrastować. Ważne jest również to, aby unikać ścian tekstu i zachować umiarkowanie w liczbie grafik i przejść. Ich nagromadzenie odciąga uwagę odbiorców od tego, co chcesz przekazać. Przejrzystości nie sprzyja także zastosowanie wielu ozdobnych krojów pisma.
  4. Unikalność. Powielanie utartych schematów czy też gotowych szablonów nie jest dobrą praktyką. Publiczność szybko je rozpozna i będzie zawiedziona. Prezentacja multimedialna powinna prowadzić widzów przez poszczególne etapy wystąpienia i być graficznie dopasowana do podejmowanej tematyki.

Jak stworzyć dobrą prezentację multimedialną? Dlaczego profesjonalne wsparcie jest niezbędne?

Chociaż wydawać by się mogło, że prezentacje multimedialne są tak rozpowszechnionym narzędziem, iż trudno nie znać zasad ich prawidłowego tworzenia, wciąż wiele osób ma problemy z zaprojektowaniem dobrego pokazu slajdów. Na szczęście zadanie to można powierzyć specjalistom, na co decyduje się wiele osób, zwłaszcza ci, którym zależy na tym, aby prezentacja multimedialna wywoływała konkretny efekt, np. sprzedawała.

Powierzając tworzenie prezentacji multimedialnych specjalistom, zyskujesz pewność, że będzie ona zawierać wszystkie elementy atrakcyjnego i skutecznego pokazu slajdów – spójność, harmonię kolorystyczną, przejrzystość oraz unikalność. Specjaliści zadbają o wszelkie szczegóły projektu, Ty zaś w spokoju przygotujesz się do wystąpienia.

Wsparcie fachowców jest niezbędne także wtedy, gdy chcesz nauczyć się tworzyć skuteczne prezentacje multimedialne. Odpowiedni kurs prowadzony przez praktyków da Ci niezbędną wiedzę i narzędzia pozwalające na własną rękę projektować pokazy slajdów, które realizują stawiane przed nimi cele.

Spójność, harmonia kolorystyczna, przejrzystość oraz unikalność to cztery podstawowe wyznaczniki dobrej prezentacji multimedialnej. Warto o nich pamiętać za każdym razem, gdy projektuje się pokaz slajdów. Wpływają one bowiem na jego odbiór, a tym samym przesądzają o ocenie całego wystąpienia.

źródło: tworzenieprezentacji.pl

By Karol