Z loggią, balkonem, tarasem czy ogródkiem – jakie mieszkanie w bloku wybrać?

Nie da się ukryć, że mieszkania z dodatkową przestrzenią znajdującą się na świeżym powietrzu to nieruchomości, które zawsze znajdują chętnych. Zarówno te z balkonem, tarasem, loggią, jak i ogródkiem. Jakie rozwiązanie jest jednak tym najlepszym? Czy w ogóle da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie? Sprawdźmy to!

Już na wstępie warto podkreślić, że ostateczny wybór mieszkania jest zależny od indywidualnych potrzeb klientów biur deweloperskich. Od tego, co jest dla nich najważniejsze i jak planują korzystać z nowego lokalu. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie warto przedstawić wszystkich kluczowych informacji na temat każdej z wymienionej opcji, by maksymalnie ułatwić podjęcie decyzji. Tym właśnie zajmiemy się w poniższym tekście.

Mieszkanie z balkonem – kluczowe zalety

 Zaczniemy do nieruchomości, które na rynku pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Z tego powodu są ponadto przeważnie najtańsze. Wynika to również z faktu, iż balkon zawierać mogą zarówno kawalerki, jak i zwiększenie mieszkania. Jego metraż też bywa różny. Możesz zdecydować się na niewielki balkonik, w sam raz dla jednej osoby, lub na przestrzeń gwarantującą sporą swobodę aranżacyjną.

To właśnie dostęp do różnych konfiguracji jest jedną z zalet tego rozwiązania. Balkon, w każdej sytuacji, jest też miejscem, które zapewnia dużo prywatności. Mieszkania tego typu przeważnie znajdują się bowiem na piętrze. A nawet jeśli nie, sama konstrukcja balkonu stanowi dobrą ochronę przed wzrokiem postronnych osób.

A może mieszkanie z loggią? Czym różni się od balkonu?

 W tym miejscu należy podkreślić, że balkon to z reguły przestrzeń wychodzącą poza bryłę budynku wielorodzinnego. Na rynku znajdziesz także mieszkania z loggią, która jest „schowana”, a więc zabudowana po obu stronach ścianami. Do tego dochodzi jeszcze zadaszenie.

Zamknięta budowa zapewnia Ci dwie podstawowe korzyści. Przede wszystkim chroni nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też sąsiadów. Dzięki temu możesz liczyć na pełną intymność. Loggię jesteś również w stanie użytkować przez cały rok, ponieważ stanowi schronienie przed opadami deszczu i śniegu. To dobre rozwiązanie chociażby wówczas, gdy planujesz posadzić wiele roślin.

Mieszkanie z tarasem – większa, otwarta przestrzeń

W naszych rozważaniach dochodzimy do tarasu, który na osiedlach mieszkaniowych przeważnie jest usytuowany w jednym z trzech następujących miejsc:

  • na parterze,
  • na dachu,
  • na piętrze (jest wtedy odseparowany od innych mieszkań).

Z tego powodu wyróżnia się otwartą konstrukcją. Nie ma zadaszenia, które chroniłoby przed deszczem. Z drugiej jednak strony, taras w bloku jest przeważnie znacznie większy od balkonu i loggi. Z jednej strony gwarantuje zatem jeszcze większą swobodę aranżacyjną, a z drugiej pozwala na montaż własnego zadaszenia w postaci altanek, czy pawilonów.

Mieszkanie z ogródkiem w bloku – czy to możliwe?

 Do tej pory przedstawiliśmy nieruchomości z dodatkowymi konstrukcjami, które przygotowywane są w różny sposób. Jeśli zaś chodzi o ogródek w mieszkaniu, to mamy do czynienia z niewielkimi pasami zieleni, do których dostęp mają wyłącznie właściciele lokali usytuowanych na parterze.

Przeważnie są one ogrodzone, jednak zazwyczaj deweloperzy zazwyczaj wykorzystują standardowe siatki, przez które wszystko widać, dlatego w celu zapewnienia sobie prywatności, należy użyć rozmaitych zasłon lub roślin.

 Skoro wiadomo już, na co możesz się zdecydować, to jakie rozwiązanie jest najlepsze? To oczywiście zależy. Jeśli ważne jest dla Ciebie ograniczenie kosztu zakupu mieszkania, a jednocześnie nie potrzebujesz zbyt dużej przestrzeni na świeżym powietrzu, optymalnym wyborem wydaje się mieszkanie z balkonem. Loggia natomiast zagwarantuje Ci więcej prywatności i ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi, a taras mnóstwo wolnego miejsca. Własny ogródek z kolei pozwala sadzić rośliny, okaże się też idealnym miejscem do odpoczynku w większym gronie. Zapoznaj się więc z powyższymi informacjami i podejmij decyzję.

źródło: SŁAWBUD Developer Łomianki

By Karol