Żółte plamy na materacu – skąd się biorą i jak ich uniknąć?

pranie-materaca

Wraz z biegiem czasu na Twoim materacu mogą pojawić się żółte plamy. Wyglądają one nie tylko nieestetycznie, ale mogą być również miejscem do rozwoju bakterii i wirusów. Dlaczego powstają takie żółte plamy? Czy istnieje jakiś sposób, aby ich uniknąć? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Skąd się biorą żółte plamy na materacu?

Żółte plamy na materacu są efektem nadmiernej ekspozycji na naturalne wydzieliny z ciała człowieka. Zaliczamy do nich między innymi pot oraz łój, który wydzielamy podczas spania. Wraz z biegiem czasu ich ilości mogą być tak duże, że bez problemu przenikają przez pościel i przedostają się na powierzchnię materaca.

Kolejnym „winnym” może być… mocz. O ile w większości przypadków jest to spowodowane moczeniem się nocnym przez dziecko albo nieodpowiednio wytresowane zwierzę, o tyle mocz całkowicie zdrowych dorosłych osób również przedostaje się w niewielkich ilościach na materac. Brzmi ohydnie, prawda?

Ostatnim winowajcą żółtych plam na materacu może być pleśń oraz grzyby. Doskonale rozwijają się one w wilgotnym środowisku. Z tego też powodu zwracaj uwagę na to, aby materac był idealnie suchy, zanim się na nim położysz.

Jak uniknąć żółtych plam na materacu?

Tego typu plam na materacu bardzo ciężko jest się pozbyć. Znacznie łatwiej jest w tym przypadku zapobiegać, niż leczyć.

Zadbaj o to, aby pościel była odpowiednio często zmieniana. Dzięki temu drobinki potu oraz moczu nie będą w stanie przedostać się przez materiał. Wystarczy prać pościele co około 2-3 tygodnie, a wszystko powinno być w porządku.

Staraj się również odpowiednio wietrzyć swoją sypialnię. Dobra cyrkulacja powietrza ochroni materac przed nadmierną wilgocią oraz zastojem w nim oleistych substancji.

Za późno. Jak pozbyć się żółtych plam?

Jeśli żółte plamy na Twoim materacu już się pojawiły, zapewne zastanawiasz się, czy istnieje jakiś sposób na ich pozbycie się. Jeżeli mowa o domowych sposobach – warto je przetestować, choć nie zawsze są one skuteczne.

Najpopularniejszym domowym rozwiązaniem jest specjalna mieszanka sody oczyszczonej, soli oraz soku z cytryny. Należy za jej pomocą pocierać materac, a następnie dokładnie go wysuszyć. Proces powtarzamy tak długo, aż niechciane plamy znikną.

Nie zadziałało? Prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z usług profesjonalistów.

Pranie materacy metodą ekstrakcyjną jest w stanie zdziałać cuda: pozbędziesz się nie tylko żółtych plam, ale również i drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i zdrowie domowników.

Gdy odpowiednio wyczyścisz już swój materac, koniecznie zadbaj o to, aby żółte plamy nie pojawiły się ponownie. Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest regularne zmienianie pościeli.

Zwróć też uwagę na to, aby przynajmniej dwa razy w roku prać wszystkie materace, dywany oraz wykładziny jakie znajdują się w Twoim domu. Nawet, jeśli nie widać na nich nieestetycznych zmian, nadal mogą nie być w odpowiednim stanie sanitarnym.

Potrzebujesz więcej porad dotyczących prania materacy oraz wykładzin? Skontaktuj się z dobrą firmą czyszczącą już teraz!

źródło: Brudout.pl

By Karol