Co to jest konsulting środowiskowy i czego dotyczy?

Zawiłość przepisów dotyczących ochrony środowiska w Polsce i intensywne tempo ich zmian sprawiają, że dopilnowanie obowiązków środowiskowych spoczywających na przedsiębiorcach to niejednokrotnie nie lada wyzwanie. Zamiast jednak błądzić po omacku, możesz skorzystać z usług specjalistów ds. konsultingu środowiskowego. Jakie wsparcie możesz od nich uzyskać i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Konsulting środowiskowy – co to? Czego dotyczy?

 Konsulting środowiskowy to fachowe doradztwo w zakresie ochrony środowiska. Świadczą go wyspecjalizowani eksperci, którzy mogą pochwalić się doskonałą znajomością prawa środowiskowego. Dzięki temu są oni w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości zgłaszających się po poradę klientów. Wskazują również, jak prawidłowo interpretować obowiązujące przepisy, tak aby w zgodzie z nimi prowadzić działalność.

To, jak szeroki zakres konsultingu środowiskowego świadczy ekspert lub grupa ekspertów, jest ustalany indywidualnie. Większość podmiotów działających na rynku świadczy kompleksowe usługi doradcze. Znajdą się jednak też takie, które zapewniają wyspecjalizowany konsulting środowiskowy dedykowany wyłącznie kilku branżom bądź nawet jednej. Zanim więc zdecydujesz się skorzystać z eksperckiego wsparcia, sprawdź, czy dana firma jest w stanie odpowiedzieć na Twoje potrzeby.

W czym mogą pomóc Ci specjaliści ds. konsultingu środowiskowego?

 Specjaliści ds. konsultingu środowiskowego świadczą doradztwo zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucji publicznych i firm – niezależnie od rodzaju i skali prowadzonej działalności gospodarczej. Pomogą Ci, jeżeli:

  • nie wiesz, jakie obowiązki środowiskowe spoczywają na Tobie jako przedsiębiorcy,
  • chcesz zrealizować inwestycję zgodnie z prawem ochrony środowiska,
  • zastanawiasz się, czy najnowsze zmiany w przepisach środowiskowych obowiązują także Twoją firmę,
  • musisz przygotować się do kontroli WIOŚ lub wdrożyć zalecenia pokontrolne,
  • potrzebujesz operatu przeciwpożarowego, karty informacyjnej przedsięwzięcia lub raportu oddziaływania na środowisko,
  • chcesz wykonać pomiary emisji gazów i pyłów lub badania wody i ścieków,
  • zależy Ci na profesjonalnie wykonanym audycie środowiskowym,
  • przytłacza się sprawozdawczość środowiskowa.

Powyższy katalog nie wyczerpuje wszystkich obszarach, w ramach których uzyskasz wsparcie od specjalistów ds. konsultingu środowiskowego. Już jeden telefon lub e-mail może rozwiać Twoje wątpliwości, dlatego nie zwlekaj z kontaktem. Zanim jednak skorzystasz z usług wybranego podmiotu, sprawdź jego renomę i doświadczenie, zwłaszcza w obszarze, który Cię interesuje. Dzięki temu zyskasz pewność co do rzetelności oferowanego wsparcia.

Dlaczego warto zdecydować się na konsulting środowiskowy? Najważniejsze korzyści dla przedsiębiorcy

 Istnieje wiele przesłanek, które przemawiają za tym, że konsulting środowiskowy jest korzystny dla przedsiębiorcy. Dzięki niemu możesz m.in. prowadzić działalność zgodnie z obowiązującym prawem. W efekcie nie tylko minimalizujesz negatywny wpływ przedsiębiorstwa na przyrodę, ale również  unikasz kar i budujesz wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie, która ma na uwadze kwestie środowiskowe. W ten sposób możesz zdobyć nowych klientów, a także zyskać przewagę konkurencyjną na rynku.

Za skorzystaniem z usług specjalistów ds. konsultingu środowiskowego przemawiają również koszty. Żeby uzyskać poradę, opracować dokumenty środowiskowe czy też przeprowadzić niezbędne pomiary i badania, nie musisz na własną rękę zatrudniać sztabu ekspertów. Wystarczy, że skontaktujesz się z wybranym podmiotem, a otrzymasz odpłatne wsparcie.

Zawiłości prawne i zmiany w przepisach dotyczących ochrony środowiska sprawiają, że konsulting środowiskowy zyskuje na znaczeniu. Bez rzetelnego wsparcia merytorycznego przedsiębiorcom może być coraz trudniej prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z najnowszymi wymogami. Dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu specjalistów mogą bez trudu dopełnić obowiązków i zawczasu przygotować się do czekających ich zmian.

By Karol