W czym może pomóc Ci psychoterapeuta? Dostępne rodzaje wsparcia

Brakuje Ci chęci do życia? Albo wręcz odwrotnie – masz wrażenie, że wszędzie Cię pełno, co przeszkadza w normalnym funkcjonowania? Widzisz u siebie lub bliskiej Ci osoby niepokojące objawy psychiczne? A może czujesz, że nie jesteś w stanie na własną rękę uporać się z pewnymi problemami? Psychoterapeuta zdiagnozuje Twój problem i pomoże Ci poprawić jakość życia. Sprawdź, czym dokładnie się on zajmuje i jakie wsparcie zapewnia?

Psychoterapeuta – kto to? Czym się zajmuje? Jakie problemy może zdiagnozować?

 Psychoterapeuta to wykwalifikowany specjalista, który jest uprawniony do prowadzenia psychoterapii m.in. indywidualnej, grupowej i dla par. Diagnozuje on i leczy schorzenia, zaburzenia i nieprawidłowości ludzkiej psychiki. W tym celu może się odwoływać do różnych nurtów psychoterapii, które łączy jedno – bezpośredni kontakt specjalisty z pacjentem.

Udzielane przez specjalistę wsparcie nie tylko służy leczeniu zaburzeń, ale również ma doprowadzić do zmian w strukturze psychicznej pacjenta i zwiększyć jego potencjał osobowościowy. Sprzyja to poprawie jakości życia, ułatwia radzenie sobie z emocjami czy też wzmacnia pewność siebie. To, jakie efekty mają przynieść spotkania z psychoterapeutą, zależy od indywidualnych ustaleń z pacjentem.

Jakie problemy może zdiagnozować psychoterapeuta?

Odpowiednio przeszkolony psychoterapeuta może zdiagnozować m.in.:

  • zaburzenia osobowości u osób dorosłych,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu u dzieci i dorosłych,
  • zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD),
  • zaburzenia koncentracji (ADD),
  • zaburzenia neuropsychologiczne i obniżenia funkcji poznawczych (np. wskutek urazu głowy),
  • niepełnosprawność intelektualną.

Do gabinetów psychoterapeutycznych trafiają również osoby borykające się z uzależnieniami, zespołem stresu pourazowego (PTSD) czy też syndromami DDA lub DDD. Na psychoterapię decydują się także ludzie, którzy cierpią z powodu obniżonej samooceny, problemów komunikacyjnych czy też niemożności stworzenia i utrzymania jakościowych relacji.

Wsparcie psychoterapeutyczne – podstawowe rodzaje psychoterapii

 Psychoterapia najczęściej ma formę cyklu spotkań pacjenta z psychoterapeutą, na których omawiane są różne kwestie dotyczące jego zdrowia psychicznego. W jej ramach psychoterapeuta może poprosić pacjenta o wykonywanie pewnych zadań, które mają np. zwiększyć jego pewność siebie, pobudzić do refleksji lub nakłonić do zmiany przyzwyczajeń.

Przy wyborze formy psychoterapii należy wziąć pod uwagę nie tylko cele do zrealizowania, ale również indywidualne preferencje i obawy związane z procesem terapeutycznym. Na jakie rodzaje wsparcia można liczyć?

  1. Psychoterapia indywidualna. To spotkania jeden na jeden, w których uczestniczy pacjent i psychoterapeuta. W tym wypadku uwaga specjalisty jest skoncentrowana na jednej osobie, jej doświadczeniach, uczuciach i przemyśleniach.

  2. Psychoterapia grupowa. Uczestniczy w niej kilku pacjentów i jeden lub dwóch psychoterapeutów. Stwarza pacjentom możliwość podzielenie się z innymi osobami swoimi doświadczeniami. Pokazuje im, że nie są odosobnieni ze swoimi problemami.

  3. Psychoterapia par. Jest kierowana do osób, które tworzą związek, jednak przeżywa on trudności. Służy ona odkryciu mechanizmów funkcjonujących w ramach danej relacji, wprowadzeniu zmian i wzmocnieniu więzi między partnerami.
     
  4. Psychoterapia rodzinna. Uczestniczą w niej wszyscy członkowie rodziny. Koncentruje się na relacjach łączących poszczególne osoby i ma wyeliminować problem, z jakim zgłosili się oni do psychoterapeuty, a także poprawić funkcjonowanie rodziny na co dzień.

Czujesz, że przestajesz radzić sobie w życiu? Twoja relacja z partnerem wisi na włosku? A może widzisz, że bliska Ci osoba boryka się z problemami natury psychicznej? Nie bój się szukać profesjonalnego wsparcia. Włączenie profesjonalisty to potrzebny i ważny krok w kierunku nie tylko lepszego samopoczucia, ale i lepszego życia.

źródło: Centrum Psychoterapii – Passion for Life

By Karol