Głównym elementem podróżowania, oprócz zwiedzania najpopularniejszych miejsc, jest spożywanie lokalnych specjałów. Do miejsca, które oferuje liczne i ciekawe propozycje, z pewnością zalicza się Podhale, a w szczególności Zakopane, tłumnie odwiedzane przez turystów praktycznie o każdej porze roku. Czego zatem warto się dowiedzieć o regionalnej kuchni góralskiej, a zwłaszcza o jej najpopularniejszych daniach, zanim udamy się do restauracji?
Kuchnia góralska – co warto o niej wiedzieć?
Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę z tego, że kuchnia Podhala nie należy do najbardziej dietetycznych. I choć może nie brzmi to zbyt zachęcająco, to uzasadnienie jest proste – wykonujący ciężką pracę fizyczną górale potrzebowali posiłków, które dodawały im odpowiednio dużo siły. Trzeba również wspomnieć o tym, że ziemia w tym zakątku Polski nie należy do najbardziej urodzajnych, zatem na kuchnię góralską składają się przede wszystkim dania mączne, a także z ziemniaków czy kapusty. Co ciekawe, górale nie piekli chleba, a wytwarzane przez nich sery przeznaczali przede wszystkim na sprzedaż.
Najbardziej popularne dania i przysmaki kuchni góralskiej
Oscypki
Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie słyszałaby o słynnych oscypkach – wędzonych, przyrządzanych z mleka owczego (zdarza się, że i z dodatkiem mleka krowiego) twardych serków. Mało kto jednak wie, skąd wywodzi się nazwa tego wyrobu. Przypuszcza się, że może pochodzić od oscypiorki – drewnianej formy, dzięki której oscypek zyskuje nie tylko swój charakterystyczny kształt, ale i ozdobne wzory. Oscypki możemy oczywiście jeść bez dodatków, lecz znacznie ciekawszą propozycją jest ich grillowana wersja lub z ta dodatkiem żurawiny. Grillowane oscypki możemy dostać choćby w znajdującym się na Krupówkach Góralskim Browarze.
Kwaśnica
Kwaśnica to sycąca, rozgrzewająca zupa, której najbardziej charakterystyczną cechą jest – jak już sama nazwa wskazuje – kwaśny, ale także słony smak. Do przygotowania potrawy używa się kapusty kiszonej oraz właściwego rodzaju mięsa – najczęściej jest to baranina lub wieprzowina. Kwaśnicę podaje się z osobno ugotowanymi ziemniakami.
Moskole
Dość obco brzmiące moskole to tak naprawdę placki z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków oraz mąki, owsianej lub jęczmiennej. Wypiekane są na blasze w piecu i podawane np. z masłem czosnkowym, bryndzą lub skwarkami. Potrawa ta swoją nazwę wzięła od rosyjskich jeńców, którzy przywędrowali na Podhale w czasie I wojny światowej.
Placek po zbójnicku
Innym popularnym na Podhalu daniem jest niewątpliwie placek po zbójnicku, podobny do znanego nam dobrze placka po węgiersku. Na danie składa się duży, przygotowany z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków placek, serwowany z dodatkiem gulaszu mięsnego lub śmietany.
Podsumowanie
Mimo prostoty składników kuchnia regionalna w Zakopanem ma nam do zaoferowania wiele ciekawych potraw. Oczywiście możemy poprzestać tylko na samych oscypkach – niemniej jednak warto skorzystać z okazji, zagłębić się i odkryć coś nowego. Idealną okazją do tego będzie odwiedzenie restauracji w Zakopanem.