Z czego składa się koszt pobytu w domu seniora?

koszt-pobytu-w-domu-seniora

Mimo najszczerszych chęci rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić osobie starszej należytej opieki. Szuka więc wsparcia w instytucjach. W takiej sytuacji wybór najczęściej pada na dom seniora. Za pobyt w prywatnej placówce trzeba jednak zapłacić. Co wpływa na koszt pobytu w domu seniora?

Dom seniora – co wpływa na koszty pobytu w nim?

Zainteresowanie domami seniora z roku na rok rośnie. O oferty pytają nie tylko rodziny zaniepokojone pogarszającym się stanem zdrowia bliskiego, ale również sami seniorzy, którzy nie chcą być obciążeniem dla domowników. Ostateczna decyzja niejednokrotnie bywa podyktowana kosztami pobytu. Te zaś zależą od wielu czynników. Jakie czynniki na nie wpływają?

  1. Zakres opieki. Domy seniora to placówki, które oferują szereg usług opiekuńczych. W cenę pobytu zazwyczaj wliczane są koszty świadczenia całodobowej opieki pielęgniarskiej i opieki lekarza medycyny rodzinnej. Jeśli podopieczny jest bardzo schorowany i wymaga ciągłej asysty, koszty pobytu rosną.
    Oprócz podstawowej opieki pielęgniarskiej i medycznej część podmiotów zapewnia seniorom dostęp do dodatkowych świadczeń medycznych, zabiegów rehabilitacyjnych, konsultacji psychologicznych czy też zajęć z zakresu terapii zajęciowej. W zależności od przyjętej przez placówkę polityki mogą być one z góry wliczone w miesięczny koszt pobytu lub płatne dodatkowo, jeśli podopieczny wyrazi chęć skorzystania z nich.
  2. Standard pokoju i obiektu. Im wyższym standardem odznacza się pokój seniora, tym więcej trzeba zapłacić za jego pobyt w placówce. Najdroższe są pokoje jednoosobowe z aneksem kuchennym i łazienką. Pokoje dwu-, trzy- lub czteroosobowe są przystępniejsze cenowo, jednak gwarantują mniej prywatności i swobody.
    Na koszt pobytu w domu seniora wpływ ma również standard obiektu. Najwięcej płaci się za nowoczesne placówki, które są wyposażone w liczne udogodnienia, nie mają żadnych barier architektonicznych i gwarantują podopiecznym dostęp np. do biblioteki, siłowni czy też sali komputerowej.
  3. Wyżywienie. To kolejny element wliczany w cenę pobytu w domu seniora. Prawidłowo skomponowana i smaczna dieta pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie podopiecznych, ale również ich energię i samopoczucie. Dlatego nie należy na niej oszczędzać. Koszty wyżywienia mogą dodatkowo wzrosnąć, jeśli senior cierpi na cukrzycę, nadciśnienie czy też celiakię. Wówczas nie może spożywać pewnych produktów i potrzebuje indywidualnego jadłospisu.
  4. Personel. Również liczba i kwalifikacje specjalistów pracujących w domu seniora znajduje odzwierciedlenie w cenie pobytu. W droższych placówkach oprócz lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarek i wykwalifikowanych opiekunów często zatrudnia się również psychologa, dietetyka, terapeutów zajęciowych, rehabilitantów czy też fizjoterapeutów. Dzięki temu podopieczni otrzymują kompleksowe wsparcie w różnych aspektach życia.

Pobyt w domu seniora – od czego jeszcze zależą jego koszty?

Koszt pobytu w domu seniora ustala się na podstawie wielu zmiennych. Zakres świadczonej opieki, standard placówki czy też wyżywienie to niejedyne aspekty wpływające na cenę. Przesądza o niej także lokalizacja obiektu. Najdroższe są domy spokojnej starości, które znajdują się w niedalekiej odległości od miast wojewódzkich, a jednocześnie są usytuowane w spokojnej, cichej okolicy z dużą ilością zieleni.

Cenę pobytu w placówce winduje również zindywidualizowany plan opieki. Niektórzy seniorzy, np. z Alzheimerem czy też po przebytym udarze, potrzebują szczególnej troski. Trzeba im nie tylko okazać zainteresowanie, ale również opracować i wdrożyć dla nich indywidualny system opieki dostosowany do stanu zdrowia.

Koszt pobytu w domu seniora to wypadkowa wielu czynników. Wiele zależy od zakresu świadczonego wsparcia, a także standardu obiektu i jego lokalizacji. Im lepsze warunki opieki zapewnia placówka, tym jest droższa. Dzięki temu jednak osoba starsza może poczuć się jak w domu.

By Karol