Jak przygotować działkę na domek mobilny?

domek-mobilny

Domki mobilne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Użytkownicy cenią je nie tylko za atrakcyjną cenę, ale również możliwość łatwego posadowienia na działce. Nie oznacza to jednak, że terenu, na którym ma stanąć obiekt, nie należy w ogóle przygotowywać. O co warto zadbać, aby na działce można było postawić domek mobilny?

Przygotowanie działki na domek mobilny – dlaczego warto utwardzić drogę?

Żeby bezpiecznie posadowić domek mobilny na działce, należy zadbać o kilka kwestii. Budowla wcale nie jest tak lekka, jak mogłoby się wydawać. Może ważyć od 6 do nawet 14 ton. Dlatego w pierwszej kolejności warto utwardzić drogę dojazdową, po której ma poruszać się traktor ciągnący domek we wskazane miejsce. W przeciwnym razie koła obiektu mogą zatopić się w grząskim gruncie.

Wbrew pozorom nie oznacza to konieczności wykonania trwałego podjazdu z kostki brukowej czy też płyt betonowych. Żeby utwardzić drogę, można rozsypać żwir, gruz lub tłuczeń, uprzednio wykonując drenaż. Tak przygotowana nawierzchnia nie tylko zapobiegnie ewentualnemu zapadaniu się pojazdu, ale również będzie skutecznie odprowadzać wodę opadową. Może też posłużyć w przyszłości jako podbudowa pod trwałe utwardzenie gruntu, np. z kostki.

Co ważne, jeśli obawiasz się, że grunt może być za grząski, umów się na posadowienie domku mobilnego w ciepły i słoneczny dzień. Firma produkująca obiekt i zlecająca jego transport nie powinna mieć żadnych problem z dopasowaniem terminu realizacji do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, zwłaszcza jeśli będzie wiedzieć, że grunt może sprawiać problemy.

Posadowienie domku mobilnego na działce – jak przygotować wjazd?

Nawierzchnia drogi dojazdowej to niejedyna kwestia, o którą należy zadbać, aby odpowiednio przygotować działkę na posadowienie domku mobilnego. Należy też przyjrzeć się wjazdowi na teren. Powinien on być szerszy o co najmniej metr od szerokości obiektu. Pozwoli to zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Co więcej, w obrębie wjazdu i drogi dojazdowej nie powinny znajdować się żadne gałęzie czy też przedmioty, które mogłyby uszkodzić domek mobilny. Warto więc uporządkować działkę przed posadowieniem obiektu. Wówczas wszystko odbędzie się bez problemów.

Fundament pod domek mobilny – jakie rozwiązanie wybrać?

Po przygotowaniu wjazdu i dojazdu i uporządkowaniu działki należy zadbać o to, aby podłoże, na którym stanie domek mobilny, miało odpowiednią nośność i zapewniało obiektowi stabilność. W tym celu trzeba je utwardzić. Można to zrobić na jeden z trzech sposobów.

  1. Bloczki betonowe. To najprostszy i najtańszy sposób, by zagwarantować domkowi mobilnemu stabilne podłoże. Są one wykonane z betonu i świetnie sprawdzają się w przypadku lekkich konstrukcji. Odznaczają się wysoką trwałością, wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki zewnętrzne, w tym m.in. zamarzające wody gruntowe oraz nacisk obiektu.
  2. Płyta fundamentowa. Zapewnia lepszą nośność i stabilność niż bloczki z betonu. Cechuje ją też wyższa wytrzymałość. Jest trwała i odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Równomiernie przekazuje obciążenia, co ułatwia wypoziomowanie budynku. Stanowi również dodatkową izolację termiczną. Sprawdza się w sytuacji, gdy inwestor nie planuje przestawiać domku mobilnego z miejsca na miejsce.
  3. Fundament punktowy z rur szalunkowych. To rozwiązanie rekomendowane w dwóch sytuacjach – jeśli nie da się jednoznacznie określić nośności podłoża lub jeśli teren jest nierówny. Wykonanie fundamentu punktowego z rur szalunkowych to wymagające zadanie. Dlatego warto je powierzyć specjalistom.

Przygotowanie działki na domek mobilny to etap, którego nie można pominąć. Odpowiednie zagospodarowanie terenu sprawi, że obiekt zostanie bez trudu posadowiony w określonym miejscu i będzie bezpieczny w użytkowaniu. Jeśli nie wiesz, jak przygotować podłoże, skontaktuj się z producentem obiektu. Rzetelny wykonawca podpowie Ci on, jakie działania przeprowadzić, aby proces posadowienia domku przebiegł bez zarzutu.

By Karol