Dlaczego cięcie metali za pomocą lasera jest AŻ TAK dobre?

Ciecie metali laserem

Istnieje wiele sposobów na obróbkę (a w tym cięcie) metali. Jedna z metod wyróżnia się jednak najbardziej: mowa tutaj o cięciu metali za pomocą lasera. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ta technika jest aż tak dobra? Jakie możemy wyznaczyć zalety? Zapraszamy do przeczytania.

Laserowe cięcie blach jest dokładnie

Wiązka światła wykorzystywana do cięcia metali może osiągnąć rozmiar nawet jednego mikrometra. Sprawia to, że obróbka taka jest bardzo dokładna.

Mało tego, proces cięcia jest wspomagany poprzez kontrolę komputera. Jak wiadomo – ludzie popełniają błędy na każdym kroku, w przypadku urządzeń elektronicznych ryzyko to spada to minimum.

Laserowe cięcie metali jest szybkie

Wiązka laserowa w mgnieniu oka jest w stanie uporać się nawet z najbardziej wymagającymi planami inżynierów. Laser, mimo swojej dokładności, działa niezwykle szybko.

Metoda ta jest wykorzystywana również w zakładach produkcyjnych na masową skalę, gdyż dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu laser jest w stanie stworzyć wiele identycznych kopii tego samego elementu. Gdyby wykorzystać do tej pracy ludzi oraz ich zdolności manualne – czas pracy wielokrotnie by się wydłużył.

Laserowa obróbka materiałów jest ekonomiczna

Dzięki nadzorowi komputera przez cały czas trwania pracy, ilość powstałych odpadów jest bliska zeru. Praktycznie cała objętość materiałów, jaka była do dyspozycji przed rozpoczęciem obróbki, powróci do prawowitego właściciela po zakończeniu procesu.

Oszczędność materiałów bezpośrednio przekłada się na oszczędność pieniędzy. Od teraz nie ma potrzeby, aby pokrywać straty związane z ubytkami materiałów – zaoszczędzona w ten sposób suma może być wykorzystana na przykład do rozwoju hali produkcyjnej.

Laser jest samowystarczalny

Podczas obróbki metalów za pomocą konwencjonalnych metod, po zakończeniu procesu nadchodzi czas na poprawki / dalszą obróbkę. W przypadku laserów takie coś jest zupełnie niepotrzebne.

Elementy wycięte za pomocą wiązki światła są dopieszczone pod każdym względem. Są one nie tylko dokładne co do mikrometra, ale też estetyczne i o łagodnych krawędziach. Prezentują się po prostu doskonale pod każdym względem, tak więc nie ma potrzeby aby marnować zasobów na dalszą obróbkę.

Laserem nie można uszkodzić materiałów

Mechaniczne cięcie blach często doprowadza do ich odkształceń. W najlepszym wypadku będą one po prostu prezentowały się nieestetycznie, w najgorszym natomiast będą zupełnie niezdatne do użytku. Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku cięcia wiązką światła.

Dzięki temu, że nie dochodzi tak naprawdę do fizycznego kontaktu między laserem wraz z wykorzystywaną do cięcia maszyną a obrabianym materiałem – nie ma także opcji, aby doszło do jakichkolwiek odkształceń.

Laser – technologia, którą dobrze wykorzystywać

Jeszcze kilka lat temu cięcie laserem metali było zarezerwowane tylko dla najbogatszych zakładów produkcyjnych. Dziś jednak jest ona coraz bardziej popularna – i dobrze, gdyż jak sam widzisz, niesie ona za sobą naprawdę wiele zalet, z którymi ciężko debatować.

By Karol