Karaluchy – jak wytępić plagę insektów żerujących w domu?

walka-z-karaluchami

Budzące przerażenie i obrzydzenie karaluchy to owady, które występują niemal na całej kuli ziemskiej. Szkodniki te są zwane karaczanami. Występują nie tylko w starszych blokach i kamienicach, ale również w nowoczesnych apartamentach. Karaluchy odżywiają się odpadkami spożywczymi, papierem, tkaniną lub skórą. Po zidentyfikowaniu, z jakim owadem ma się do czynienia, warto podjąć jak najszybszą walkę, aby zlikwidować ten problem i pozbyć się karaluchów.

Karaluchy – ogólne informacje o szkodnikach

Karaluchy uznawane są za owady globalne, które występują praktycznie we wszystkich miejscach na Ziemi. To szkodniki, które mogą przenosić groźne choroby i bakterie. Dlatego też należy się ich jak najszybciej pozbyć z domostwa. Karaluch, z łacińskiego Blatta orientalis, nazywany jest inaczej karaczanem wschodnim lub karaczanem pospolitym. To gatunek owada kosmopolitycznego z rzędu karaczanów, który występuje we wszystkich strefach klimatycznych oraz ekologicznych. Uznaje się, że na świecie występuje około 4000 różnych gatunków karaluchów, z których około 16 żyje na terenie Polski.

Najczęściej występującymi karaluchami w Polsce jest gatunek karaczan pospolity i karaczan prusak. Ten ostatni nosi łacińską nazwę Blattella germanica. Dorosły karaluch mierzy od 17 do 29 mm i ma ubarwienie brunatno-czarne. Zazwyczaj jego odwłok jest błyszczący. Charakterystyczną cechą karaluchów są silne, długie i mocne odnóża uzbrojone w kolce, które znajdują się na goleniach i udach tych owadów.

Karaluchy żyją w grupach, a ich metodą zdobywania pokarmu jest wychodzenie na żer po zmroku. To owady, które potrafią dopasować się do skrajnie ciężkich warunków zewnętrznych. Mogą one przetrwać nawet promieniowanie radioaktywne. Karaluchy są odporne na większość domowych i marketowych preparatów zwalczających te owady.

Walka z karaluchami

Osoby, którym zależy na szybkim i skutecznym pozbyciu się karaluchów z mieszkania, powinny jak najszybciej rozpocząć walkę z tymi owadami. Nie należy dopuszczać do powstania kolonii, ponieważ owady te mają tendencję do bardzo szybkiego rozmrażania. Samica karalucha składa od 16 do 18 jaj w tak zwanych kapsułkach jajowych. W sprzyjających warunkach karaluchy rozwijają się w zastraszającym tempie. Po 42 dniach z jaj lęgną się larwy karalucha. To gatunek owada synantropijny, wszystkożerny, który preferuje miejsca ciepłe i wilgotne. Dlatego też owady te można zauważyć w rurach ciepłowniczych, a także w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność powietrza. Mimo że karaluchy nie gryzą ludzi, to przenoszą wiele groźnych chorób, w tym cholerę, grypę i dżumę.

Walka z karaluchami powinna odbywać się w sposób radykalny i skuteczny, ponieważ zanieczyszczają one żywność pozostawioną na blatach kuchennych. Zwalczanie karaluchów warto powierzyć specjalistom, ponieważ mogą oni odróżnić te owady od prusaków. Należy pamiętać, że prusaki – w porównaniu do karaluchów, są mniejsze i bardziej ruchliwe. Prusak ma długość około 15 mm. Jednakże jego cechą charakterystyczną są dobrze rozwinięte tylne skrzydła i wyraźnie spłaszczone ciało. Skuteczna walka z karaluchami powinna odbywać się przy pomocy specjalnie dobranych preparatów, które wykorzystywane są przez firmy oferujące profesjonalną dezynsekcję pomieszczeń.

Żel na karaluchy – metoda na skuteczne pozbycie się tych szkodników

Zastosowanie żelu na karaluchy jest obecnie jednym z najefektywniejszych metod walki z tymi szkodnikami. Specjalista z zakresu dezynsekcji, po dokładnych oględzinach budynku lub mieszkania, podejmuje decyzję o zastosowaniu odpowiednich preparatów, których celem jest wytępienie karaluchów. Działania specjalisty z zakresu dezynsekcji mają na celu nie tylko zabicie karaluchów, ale również zapobieganie ich ponownemu kolonizowaniu się w mieszkaniu. Fachowcy od dezynsekcji stosują bardzo silne środki owadobójcze. Do tej kategorii z pewnością zalicza się żel na karaluchy. Zawiera on feromony, które wpływają na aparat węchowy i smakowy karaluchów. Owady zwabione aromatem żelu na karaluchy zanoszą go do swoich gniazd, gdzie produkt ten zaczyna być spożywany przez dorosłe osobniki. Powoduje to zatrucie ich organizmów i w rezultacie unicestwienie. Należy pamiętać, że żel na karaluchy może być bezpiecznie stosowany nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w obiektach użyteczności publicznej, w tym w szkołach, firmach bądź też w szpitalach czy placówkach o charakterze usługowym, handlowym oraz medycznym. Żel na karaluchy powinien być dopasowany do liczby owadów odkrytych przez specjalistę z zakresu dezynsekcji.

Efektywna walka z karaluchami ma na celu pozbycie się tych owadów. Zastosowanie żelu na karaluchy umożliwia osiągnięcie pozytywnego efektu i zapobiega ponownemu pojawieniu się tych szkodników, uznawanych za potencjalnych nosicieli wielu groźnych zarazków, bakterii, a także chorobotwórczych patogenów.

By Karol