Transport dwupodłogowy – kiedy się go stosuje?

Do dyspozycji klientów, kontrahentów i przewoźników jest wiele różnych opcji i możliwości, jeśli chodzi o transport towarów. Dzięki temu produkty mogą być bezpiecznie przewożone, nawet na duże odległości, bez obaw o utratę ich jakości czy świeżości. Jedną z takich możliwości jest transport dwupodłogowy. Nie każdy jednak wie, czym właściwie jest transport dwupodłogowy, a także do czego służy oraz kiedy i w jakim celu się go stosuje. W artykule przybliżamy najważniejsze kwestie dotyczące transportu dwupodłogowego.

Czym jest transport dwupodłogowy? 

Transport dwupodłogowy jest rodzajem przewozu pozwalającym zachowywać produktom świeżość nawet w czasie dłuższych podróży spowodowanych większymi odległościami od nadawcy do odbiorcy. Transport dwupodłogowy nazywany jest również transportem chłodniczym. Odgrywa on ważną rolę w przewożeniu licznych typów produktów. Dotyczy to zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Nie każdy przewoźnik, jak również nie każda firma spedycyjna oferuje profesjonalne usługi transportu chłodniczego z wykorzystaniem naczep dwupodłogowych. Dlatego dobrze jest nawiązywać współpracę w tym zakresie ze specjalistami, którzy w pełni wywiążą się ze zleconego im zadania.

Transport chłodniczy ma za zadanie zapewnić przewożonym towarom właściwe dla nich warunki polegające na utrzymaniu odpowiednio niskiej temperatury. Najczęściej przewożonymi przy pomocy transportu dwupodłogowego produktami są artykuły spożywcze, w szczególności nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty garmażeryjne oraz mrożonki. Ale oprócz tego transport dwupodłogowy jest niezwykle przydatny do przewożenia leków czy produktów z branży kosmetycznej i chemicznej. 

Z wieloletnich badań GUS jasno wynika, że zapotrzebowanie na transport chłodniczy z każdym rokiem gwałtownie rośnie. Wraz z popytem zwiększa się także liczba zarejestrowanych pojazdów dostosowanych do wykonywania tego typu transportu. Warto jednak pamiętać, aby dobrze sprawdzić przedsiębiorstwo spedycyjne przed nawiązaniem współpracy, gdyż transport dwupodłogowy to jedna ze specjalistycznych usług, która wymaga od przewoźnika odpowiedniego zaplecza, wiedzy i doświadczenia.

Kiedy stosuje się transport dwupodłogowy?

Jak już wspomnieliśmy, transport dwupodłogowy to dość specyficzny rodzaj usług logistycznych, które wymagają nie tylko specjalistycznego samochodu, a dokładnie naczepy, ale oprócz tego staranności i profesjonalnej organizacji pod względem logistycznym. Dodatkowo niezbędna jest także odpowiednia wiedza pozwalająca spełnić wszystkie wymagania w czasie realizacji transportu dwupodłogowego.

Rola transportu chłodniczego wykonywanego przy użyciu naczep dwupodłogowych jest ogromna i stale rośnie. Obecnie największy udział w tej gałęzi logistyki ma transport żywności oraz leków i innych produktów farmaceutycznych. Oprócz tego, specjalnych warunków transportu wymaga się także w czasie przewożenia niektórych kwiatów. W ich przypadku utrzymywanie w niskiej temperaturze zapobiega pojawianiu się niepożądanych nowych liści i pędów, a w przypadku kwiatów ciętych – transport chłodniczy pomaga utrzymać świeżość i dobry wygląd roślin.

Jednak wciąż transport dwupodłogowy w największym stopniu wykorzystywany jest do przewożenia żywności, w szczególności produktów świeżych. Regulacje dotyczące maksymalnych temperatur dla konkretnych rodzajów produktów zawiera międzynarodowa umowa ATP, podpisana również przez Polskę w 1984 roku. Przykładowo, aby zapewnić odpowiednie warunki transportu dla ryb umieszczonych na lodzie, temperatura otoczenia nie powinna przekraczać +2℃, w przypadku drobiu górną granicą jest +4℃ a dla masła +6℃. Wartości te gwarantują nie tylko zachowanie wysokiej jakości, ale także bezpieczeństwo dla zdrowia konsumentów, już po zakończonym procesie transportu. Dlatego tak ważne jest utrzymanie niezmiennej, niskiej temperatury w naczepie. Pozwalają na to właśnie pojazdy realizujące transport dwupodłogowy.

źródło: XL LOGISTICS Transport Spedycja Logistyka

By Karol