Instalacja hydrauliczna w domku mobilnym – jak wygląda? Jak ją zaprojektować?

Instalacja-wodno-kanalizacyjna

Żeby domek mobilny był komfortowy w użytku, musi zostać wyposażony we wszystkie niezbędne systemy. Jednym z nich jest instalacja hydrauliczna (wodno-kanalizacyjna). Jak powinna ona wyglądać w obiekcie na kołach? Jak ją prawidłowo zaprojektować i wykonać? O co zadbać i jakich błędów się wystrzegać?

Jak wygląda instalacja hydrauliczna w domku mobilnym?

Instalacja hydrauliczna (wodno-kanalizacyjna) to obok instalacji elektrycznej jeden z najważniejszych systemów, jakie muszą znaleźć się w domku mobilnym, aby obiekt zapewniał swoim mieszkańcom komfort użytkowania. Hydraulika odpowiada za m.in. doprowadzanie zimnej i ciepłej wody do poszczególnych pomieszczeń. Jak system wygląda w obiekcie na kołach?

Pod względem konstrukcyjnym instalacja hydrauliczna w domku mobilnym nie odbiega znacząco od instalacji wodno-kanalizacyjnych znajdujących się w zwykłych domach. Składa się z systemu rur, które doprowadzają zimną wodę do obiektu, rozprowadzają ją (podgrzaną lub nie) po pomieszczeniach, a także odprowadzają. Wszelkie zakłócenia w jej działaniu negatywnie wpływają na komfort użytkowania domku na kołach. Dlatego musi działać bez zarzutu.

Instalację hydrauliczną można podzielić na dwie części – wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza obejmuje rury rozprowadzające zimną i ciepłą wodę po obiekcie, druga natomiast przewody doprowadzające wodę do domku mobilnego i ją odprowadzające z niego. Instalację hydrauliczną można też podzielić na część wodną i kanalizacyjną.

  1. Instalacja wodna w domku mobilnym. Woda trafiająca do domku mobilnego może być pobierana z sieci wodociągowej, ze studni lub innego punktu poboru. Oprócz rur w jej skład wchodzą też tzw. punkty poboru wody – wanna, umywalka, zlew czy też toaleta. Żeby uzyskać ciepłą wodę, zimna musi zostać podgrzana, np. w bojlerze elektrycznym.
  2. Instalacja kanalizacyjna w domku mobilnym. Służy do odprowadzania ścieków komunalnych. Trafiają one albo do kanalizacji lokalnej należącej do władz miejskich (gminnych), albo do szamba. Coraz popularniejsze jest odprowadzanie ścieków do przydomowej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie dla miłośników ekologii.

Instalacja wodno-kanalizacyjna w domku mobilnym – jak ją zaprojektować?

Instalacja hydrauliczna (wodno-kanalizacyjna) przesądza o komforcie korzystania z domku mobilnego. Dlatego tak istotne jest to, aby działała bez zarzutu. Należy ją więc odpowiednio zaprojektować, a następnie wykonać. O czym warto pamiętać w szczególności? Na co zwrócić uwagę? Instalacja hydrauliczna musi być przede wszystkim:

  • dostosowana do potrzeb użytkowników, a także specyfiki działki i przyjętych w związku z tym rozwiązań. Ułatwi to dobór odpowiednich średnic rur przyłączeniowych i odpływów kanalizacyjnych,
  • odporna na zmiany położenia podczas transportu. Należy ją więc odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami i ewentualnym rozszczelnieniem,
  • zabezpieczona przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych – dla rur szczególnie zabójcze okazują się niskie temperatury. W ich wyniku dochodzi do krystalizacji wody w przewodach, a w efekcie do rozszczelnienia instalacji. Dlatego system musi zostać zaprojektowany w taki sposób, aby możliwe było spuszczenie wody przed okresem zimowym.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie otuliny termicznej systemu grzewczego, który w przypadku wykrycia spadku temperatury poniżej przyjętego poziomu zacznie minimalnie podgrzewać rury, tak aby przepływająca przez nie woda nie zamarzła. Opcja ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku całorocznego domku mobilnego, w przypadku którego spuszczenie wody przed okresem zimowym nie wchodzi w grę.

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja hydrauliczna w domku mobilnym to klucz do komfortowego użytkowania. Wybierając rzetelnego wykonawcę, masz pewność, że obiekt zostanie zaprojektowany i skonstruowany w taki sposób, aby odpowiadał Twoim potrzebom i preferowanemu trybowi wypoczynku.

By Karol