Klimatyzacja przenośna i stacjonarna – najważniejsze różnice

klimatyzacja-stacjonarna

Z roku na rok jest w Polsce coraz cieplej. Liczne danie nie tylko potwierdzają trend wzrostu temperatur, ale również wskazują, że rośnie roczna liczba dni upalnych, czyli takich z temperaturą maksymalną przekraczającą 30 st. Celsjusza. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje klimatyzatorów – przenośne i stacjonarne. Jakie są najważniejsze różnice między nimi? Co i kiedy wybrać?

Klimatyzacja przenośna i stacjonarna – co je różni?

Chociaż Polska jest położona w strefie klimatu umiarkowanego, coraz częściej nawiedzają ją fale upałów, które potrafią poważnie dać się we znaki. To konsekwencja silnego ocieplenia klimatu, którego doświadcza cały świat. Według danych średnia temperatura w Polsce w sezonie letnim (czerwiec-sierpień) była w okresie referencyjnym (1991-2020) aż o 1,4 st. Celsjusza wyższa w porównaniu z okresem 1961-1990. Systematycznie rośnie też liczba dni, podczas których temperatura przekracza 30 st. Celsjusza.

Wraz ze zmieniającym się klimatem maleje w Polsce zapotrzebowanie na ciepło. Rośnie natomiast popyt na chłodzenie. Żeby zadbać o komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów, coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Staje wówczas przed wyborem jej typu.

Na rynku dostać można dwa rodzaje systemów – przenośny i stacjonarny. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Oto główne czynniki różnicujące dostępne warianty klimatyzacji.

  1. Sposób montażu. Klimatyzacja przenośna nie wymaga mocowania do ściany. Jej serce stanowi mobilny klimatyzator, który można przenieść w dowolne miejsce, o ile w danym wnętrzu znajduje się okno, przez które sprzęt może za pomocą rury wyprowadzać ciepłe powietrze. Natomiast klimatyzacja stacjonarna jest montowana na stałe do ściany, co wymaga podjęcia specjalistycznych prac. Nie jest mobilna, nie można jej przenosić.
  2. Wydajność. Klimatyzacja stacjonarna jest bardziej wydajna niż przenośna. W efekcie aby odpowiednio schłodzić pomieszczenie, potrzebuje mniej mocy. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii elektrycznej, a tym samym niższe rachunki za prąd. Na mniejszą wydajność systemów przenośnych wpływa ich konstrukcja, która wymaga umieszczenia w oknie rury wyprowadzającej ciepłe powietrze z wnętrza.
  3. Cena. Klimatyzacja przenośna jest tańsza w porównaniu z systemem stacjonarnym.
  4. Hałas. Klimatyzacja stacjonarna generuje mniej hałasu niż wariant przenośny. W przypadku klimatyzatorów split lub multisplit poziom hałasu sięga 52-54 dB. Nie jest on jednak uciążliwy, co wynika z faktu, że jedna z jednostek wchodzących w skład systemu stacjonarnego jest montowana na zewnątrz, a wszystkie jej elementy pracujące są umieszczone w szczelnej obudowie.

Klimatyzacja stacjonarna ma jeszcze tę przewagę, że oprócz funkcji chłodzenia może również oferować funkcję ogrzewania (warianty split i multisplit). Jest ona szczególnie przydatna w okresach przejściowych i pozwala dogrzać pomieszczenie. Co więcej, klimatyzatory stacjonarne są wyposażone w filtry powietrza, które dbają o mikroklimat wnętrza i oczyszczają je z kurzu, bakterii, wirusów czy też grzybów. Przekłada się to na lepsze samopoczucie i zdrowie domowników.

Na co i kiedy się zdecydować? Klimatyzacja przenośna kontra klimatyzacja stacjonarna

To, na jaki typ klimatyzacji się zdecydujesz, tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Jeśli masz ograniczony budżet, wybierz wariant przenośny. Natomiast jeżeli możesz sobie pozwolić na większy wydatek, sięgnij po klimatyzację stacjonarną. Jest ona wydajniejsza, generuje mniej hałasu i dodatkowo oczyszcza powietrze.

Zarówno klimatyzacja przenośna, jak i stacjonarna ma swoje zalety i wady. To dlatego wybór właściwego rozwiązania powinien być poprzedzony wnikliwą analizą nie tylko potrzeb, ale i dostępnych na rynku urządzeń oraz ich możliwości. Jeśli nie wiesz, co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej, skontaktuj się z firmą specjalizującą się w sprzedaży, dystrybucji i montażu systemów klimatyzacji. Specjaliści podpowiedzą Ci, co wybrać, by w komfortowych warunkach przebywać we wnętrzach, nawet podczas największych upałów.

By Karol